مدیریت ریسک در سرمایه گذاری

هر روزی که سوار خودروی خود هستید، نوعی ریسک را پذیرفته‌اید. به همین خاطر ماشینتان را بیمه می‌کنید. شما هر روز در زندگی‌تان ریسک می‌کنید، حتی اگر نسبت به آن آگاه نباشید. شما می‌دانید که ریسک به چه معنی است. معمولا در هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم همواره در حال تخمین ریسک هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که آیا کار درست را می‌کنیم یا خیر. در این مطلب نگاهی به اصول و گام‌های مدیریت ریسک خواهیم داشت که افراد حرفه‌ای‌ اغلب از آن برای ارزیابی ریسک در سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند.

شناسایی ریسک‌های احتمالی که در معرض آنها قرار دارید
فرض کنیم شما درباره سرمایه گذاری در نفت بسیار هیجان‌زده هستید. فرض کنیم قیمت یک بشکه نفت خام در حال حاضر ۴۰ دلار است که با قیمت ۱۰۰ دلاری سال قبل آن فاصله بسیاری دارد. شما شرط می‌بندید که قیمت‌های انرژی افزایش پیدا خواهد کرد. دلیل قیمت‌های بسیار پایین نفت به خاطر عرضه بیش ‌از حد است. زمانی که مسئله عرضه بیش ‌از حد حل شود، همه‌چیز دوباره به حالت عادی برمی‌گردد. در هنگام تورم، به ‌آسانی می‌توان فهمید که قیمت‌های پایین نفت در این بازه زمانی چندان هم عجیب نیست. در بین سال‌های ۱۹۸۶ و ۲۰۰۴، برای نزدیک به دو دهه نفت هم قیمت حال حاضر آن یا ارزان‌تر بود. اما نکته کلیدی این است که قیمت هر بشکه نفت می‌تواند تا ۲۰ دلار هم برسد و رسیده است. پس اگر شما ۴۰ دلار برای یک بشکه سرمایه گذاری کنید، ریسک نامطلوب شما حدوداً ۵۰ درصد است و بعید است که قیمت نفت به ۰ دلار برسد. همین ارزیابی ریسک در بازار بورس، طلا یا ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد. فقط در ارزهای دیجیتال شما به‌جای بشکه‌های نفت با ارزهای گوناگون مانند بیت کوین و اتریوم سر و کار دارید.

اندازه‌گیری شدت تغییرات و نوسانات قیمت
اگر به مثال نفت بازگردیم، می‌خواهیم نگاهی به تاریخچه قیمت هر بشکه نفت بیندازیم: چرا قیمت نفت پایین می‌آید؟ چه چیزی باعث کاهش یا افزایش آن‌ها می‌شود؟ نگاهی به تناوب  و شدت  افت‌وخیزهای قیمت نفت داشته باشید. وقتی قیمت‌ها سقوط می‌کنند، چه مدت در آن محدوده می‌ماند، به طور مثال، آیا آن‌ها در یک مرز باریک قیمت می‌مانند و از آن بیرون نمی‌زنند؟ اگر افت قیمت نفت در طی ۲ سال ادامه دارد و در یک بازه ۵ درصدی نوسان می‌کند، یک سرمایه گذار باهوش و دانا نتیجه می‌گیرد که نفت، جای مناسبی برای یک سرمایه گذاری بزرگ نخواهد بود و خرید آن به این معنی خواهد بود که افزایش کمتری دارد (شاید یک افزایش ۵ درصدی) و یک کاهش (۵۰ درصد) که در مقایسه با آن زیاد به نظر می‌رسد. خوشبختانه در بازار بورس اطلاعات مربوط به نوسانات قیمت سهام همه شرکت‌ها به همراه نمودارهای آن‌ها به‌ آسانی برای همه در دسترس است. بازار طلا نیز متاثر از انرژی، دلار و موارد قابل بررسی است اما بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال بستگی به عواملی دارند که گاه امکان بررسی روند و میزان تاثیر بر قیمت ارزهای دیجیتال را به ما نخواهند داد.

گزینه‌های جایگزین دیگر را در نظر بگیرید
اگر به این نتیجه رسیده‌اید که سرمایه گذاری در ارز دیجیتال راه مناسبی برای ثروتمند شدن نیست، پس آیا بی‌خیال آن می‌شوید؟ صد درصد نه. ممکن است هنوز چیزی آنجا باشد. زمان آن رسیده که گزینه‌های دیگر و سرمایه‌گذاری‌های جایگزین را بررسی کنید. شاید با بررسی بیشتر، متوجه شوید که شرکت‌های سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال در این بازه بهتر عمل می‌کنند. با این شرایط فرصت خوبی است که شما هم سرمایه گذاری کنید. این فرصت در اختیار شماست که با گزینه‌های دیگر بیشتری که می‌توانید، ظاهر شوید.

استراتژی جایگزین را از یاد نبرید
بهترین استراتژی یعنی انتخاب بازاری که به شما بالاترین سود و کمترین ضرر را بدهد. هنگامی‌که این موضوع را بفهمید، شما می‌توانید دوباره این فرآیند را به ‌منظور مدیریت ریسک زیان‌های انتخابتان، طی کنید. پس فرض کنیم شما راه سرمایه گذاری در طلا را در پیش می‌گیرید. قسمت منفی درباره سرمایه گذاری طلا چیست و با چه گام‌هایی می‌توان ریسک آن را کاهش داد؟ این یک‌راه دیگر برای فکر کردن درباره متنوع سازی سرمایه گذاری در بازارهای مختلف است.

پیاده‌سازی تصمیمات
نقشه‌هایتان را بر اساس اصول مدیریت ریسک عملیاتی کنید. طرح های سرمایه گذاری در بازارهای مختلف را بررسی کنید و بر روی تعدادی از آنها با ریسک های مختلف سرمایه گذاری کنید. همزمان با این کار، میزان آگاهی خود را در بازارهای مختلف بویژه بورس و ارز دیجیتال افزایش دهید تا در زمان فراغت بتوانید با سرمایه خود در این بازارها کسب ثروت کنید. در یک حساب سرمایه گذاری آنلاین ثبت‌نام کنید، در آن پول بگذارید و تلاش کنید که آن را به انجام برسانید.

ارزیابی و نظارت انتخاب‌ها
شما باید در هر بازه سه‌ماهه حساب سرمایه گذاری خود را بررسی کنید. به این فکر کنید که اگر سرمایه گذاری شما ضرر بدهد یا قبل از اینکه زمان مرور آن برسد سوددهی کند، چه استراتژی جایگزینی برای سرمایه گذاری خواهید داشت. آیا سرمایه گذاری شما نیازها و اهدافتان را در نظر گرفته است؟ نظارت منظم تضمین می‌دهد که هیچ اتفاق عجیب ‌و غریبی در انتظارتان نخواهد بود و با خیال راحت می‌توانید مدیریت ریسک درستی داشته باشید. اما این نکته را فراموش نکنید که در آغاز راه سرمایه گذاری ابتدا بازار هدف را شناسایی کرده و سپس از طریق یک صندوق سرمایه گذاری اقدام به سرمایه گذاری کنید.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *