نکات مهم در سرمایه‌گذاری موفق

سرمایه گذاری یعنی اینکه شما بصورت آگاهانه و با توجه به تمامی جوانب، به قصد کسب سود و بازدهی، سرمایه خود را برای مدتی مدیریت کنید. این ایده که پول شما از طریق سرمایه گذاری‌هایی که انجام می‌دهید، کارساز باشد قطعا جذاب است. این روش یکی از راه‌های بسیار مهم برای کسب ثروت است. هرچند اگر شما یک سرمایه گذار مبتدی هستید، آگاه و هوشیار باشید که سرمایه گذاری موفق آنقدرها هم راحت نیست.

شما قبل از اقدام به هرگونه سرمایه گذاری، ابتدا باید در مورد آن بازار تحقیق کنید. تحقیق و مطالعه به شما کمک می‌کند که یک ابزار، سرویس، فرصت یا محصول را بشناسید و بدانید که دارید چه چیزی را خریداری می‌کنید. به عنوان مثال اگر علاقمند به سرمایه گذاری در بورس هستید، بهتر است در مورد شرکت صاحب آن سهام، برنامه‌های آتی، دارایی‌ها و … تحقیق کنید. مطمئن باشید که اگر تحقیقات شما درست و کافی باشد، می‌توانید سرمایه گذاری درستی داشته باشید. شما نباید از روی حدس و گمان سرمایه گذاری کنید. اگر شما بی‌اختیار نسبت به بعضی شایعات رایج واکنش نشان دهید، یا اینکه بصورت کورکورانه دارایی خاصی را بخرید، ممکن است متحمل ضرر و زیان شوید.

بدون اینکه در ذهن خود یک بازه زمانی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته باشید، اقدام به سرمایه گذاری نکنید. اگر شما هدف‌گذاری می‌کنید که مثلا سرمایه خود را برای خرید یک خانه جمع آوری کنید، بازه زمانی سرمایه گذاری شما باید میان‌مدت باشد و یا اینکه اگر شما برای اینکه بتوانید خرج تحصیل فرزندتان را بدهید، دارید پول جمع می‌کنید، این سرمایه گذاری باید از نوع بلندمدت باشد. به طور خلاصه، شما در ابتدا باید نسبت به انتظاراتی که از سرمایه گذاری خود دارید، مدت زمانه موردنیاز برای سرمایه گذاری را مشخص کنید. این موضوع شما را در انتخاب فرصت‌های سرمایه گذاری یاری خواهد کرد.

حتما به خاطر داشته باشید که آن میزان بازدهی‌ که شما از سرمایه گذاری دارید، جدا از ریسک‌های مربوط به آن نیست. مثلا اگر یک سرمایه گذاری به شما پیشنهاد شد که نرخ بازدهی بسیار فوق العاده‌ای داشت، حتما به مخاطرات و ریسک‌های موجود در دل آن سرمایه گذاری نیز فکر کنید و آنها را شناسایی نمایید. این نکته را در نظر بگیرید که اگر اوضاع بر طبق انتظارات شما پیش نرفت، چقدر ضرر خواهید کرد. این همان ریسک موجود است، هیچ وقت ضرری که احتمال دارد در صورت ناموفق بودن سرمایه گذاری برای شما اتفاق بیفتد، نباید از توان مالی فعلی شما بیشتر باشد، تا بعدا بدهکار نشوید.

هیچ وقت چشم خود را بر روی قدرت و میزان ریسک‌پذیری خود نبندید. شما باید ظرفیت خود را برای اینکه چقدر ریسک را می‌توانید تحمل کنید حتما در نظر بگیرید. اگر شما از آن دسته از سرمایه‌گذارانی هستید که مثلا در بازار ارز دیجیتال تحمل نوسانات صعودی و نزولی موجود در بازار را ندارید، شاید بهتر باشد پولتان را در یک صندوق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنید، یا در بهترین حالت اگر نمی‌توانید از بازار ارز دیجیتال بکنید، اقدام به خرید سهام صندوق سرمایه گذاری در ارز دیجیتال کنید، تا نوسانات بازار را متخصصان حرفه‌ای شناسایی کنند و شما فقط سود خود را برداشت کنید.

تنوع یکی از روش‌هایی است که شما بتوانید ریسک سرمایه گذاری خود را پایین بیاورید، طوری که اگر یکی از سرمایه گذاری‌هایتان موفق نبود، از کل سرمایه شما حفاظت شود. این امر همچنین باعث می‌شود که سرمایه شما در مقابل نوسانات و تغییرات شدید قیمتی در یکی از سرمایه‌گذاری‌هایتان در امان باشد. قبل از اینکه هرگونه سرمایه گذاری انجام دهید، ابتدا در مورد کارمزدها و قوانین مالیاتی آن اطلاعات کافی به دست آورید.

ممکن است با خرید یک نوع دارایی از مالیات معاف شوید، یا موقعیتی را به لحاظ سرمایه گذاری خوب پیش‌بینی می‌کنید، بدون اینکه هزینه‌های مالیاتی و عوارض آن را لحاظ کرده باشید. پس قبل از اینکه جایی سرمایه گذاری کنید، حساب کنید که بعد از اینکه کارمزد، مالیات و عوارض را پرداخت کردید، در مدت سرمایه گذاری، چقدر بازدهی برای شما به ارمغان خواهد آورد. به عنوان مثال، در مورد بازار ارز دیجیتال، سعی کنید هزینه‌های خود را کنترل کنید، این کار با مدیریت ارزهای دیجیتال و کاهش انجام معاملات متوالی و بی مورد یا مشارکت در یک طرح سرمایه گذاری امکان پذیر خواهد بود که در نهایت موجب کسب سود بیشتر از آن سرمایه گذاری خواهد شد.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *