آیا سرمایه گذاری در طلا ریسک دارد؟

سرمایه‌گذاران در مواجهه با ریسک‌ها و رخدادهای سیاسی و اقتصادی، همواره به دنبال واکنشی مناسب به منظور حفظ ارزش سرمایه خود هستند. یکی از این واکنش‌ها سرمایه‌گذاری در بازار طلا بوده و این بازار را به یکی از مقاصد سنتی برای سرمایه افراد به عنوان یک دارایی امن تبدیل کرده است اما تعریف دارایی امن در ایران و سایر کشورهای دنیا کمی متفاوت است و از طرف دیگر سرمایه گذاری در طلا بدون ریسک نبوده و همواره ریسک‌هایی را متوجه سرمایه گذاران می‌کند که باید از آن مطلع بود.

تاثیر قیمت ارز بر طلا
پیش از آنکه به ریسک‌های سرمایه گذاری طلا بپردازیم باید درباره پایه‌های ارزشگذاری طلا در ایران به نکاتی اشاره کنیم. یکی از متغیرهای اثر گذار بر طلا دلار است. این اولین ریسک سرمایه گذاری در طلاست زیرا با توجه به شرایط دشوار اقتصادی-سیاسی ایران طی دهه گذشته تحلیل روند حرکت دلار در اقتصاد کشور همواره چالش‌های زیادی با خود به همراه داشته است. همچنین بد نیست بدانید که ارزش‌گذاری سکه طی سال گذشته در ایران بیشتر از اینکه به روند انس جهانی وابسته باشد، همبستگی بالایی با روند نرخ دلار داشته است. دلیل این امر هم ابهامات و نگرانی‌های سیاسی بوده و در نتیجه اغلب مردم جهت حضور در حاشیه امن به سمت معاملات طلا روی آوردند. پس در شرایط کنونی داشتن تحلیل مناسب و علمی از روند نرخ ارز قبل از سرمایه گذاری در همه ابزارهای طلا ضروری به نظر می‌رسد.
انس جهانی به عنوان مبنای دیگر ارزش‌گذاری طلا، شرایط متفاوتی نخواهد داشت. تعدد فاکتورهای تاثیرگذار بر روی روند انس و تقابل اقتصادهای بزرگ در این مسیر باعث شده حتی وجود نهادهای بین‌المللی با قدمت بیش از ۵۰ سال در عرصه تحلیل نیز ضامن پیش‌بینی‌های درستی نباشند. همچنین تمامی تحلیل‌ها از آنجا که مفروضات آنها به تناوب در حال تغییر است باید در فواصل زمانی کوتاه مدت به‌روزرسانی شود و این موضوع تنها از نهادهای مالی و سرمایه گذاری بر می‌آید. تحلیل روند انس جهانی و فاکتورهای تاثیرگذار بر آن برای سرمایه گذاری بر روی طلا در ایران هم اهمیت بسزایی دارد. مطالعه روند تاریخی نرخ ارز در ایران همواره نشان داده به دلیل اتخاذ سیاست‌های نادرست بعد از دوره‌های التهاب ارزی، زمان سکون نرخ ارز فرا رسیده و در این دوران و با نوسانات حداقلی نرخ برابری دلار به ریال، وزن تحلیل انس جهانی در پیش‌بینی روند قیمتی طلا بسیار بالا می‌رود.

رفتارهای گروهی در زمان بحران
ریسک دیگر بخصوص در ایران رفتارهای دسته جمعی عموم جامعه در زمان‌ التهاب بازار بوده که گاه می‌تواند تاثیراتی بد بر روند قیمت این دارایی داشته باشد. چیزی که در ادبیات مالی ایران حباب نام برده شده و به معنی فاصله قیمت بازاری از ارزش ذاتی دارایی است. نبود ابزارهای معاملاتی ارزی و سختی دسترسی به ارز (چه به صورت اسکناس و چه حواله) بر این حباب تاثیر بسزایی می‌گذارد. وجود حباب در طی سالهای گذشته بارها در بازار طلای ایران مشاهده شده است و اغلب برای سرمایه‌گذارانی که اطلاعات کافی و تخصصی در این زمینه نداشته‌اند چیزی جز ضرر به همراه نداشته است. این رفتارهای گروهی در هر دو فاز معاملاتی (رشدی و کاهشی) و با فراز و فرود قیمت‌ها موجب نوسانات شدید قیمتی شده که بعضا باعث کاهش و از بین رفتن سود سرمایه گذاران ناآگاه می‌شود. همین دلیل کافی است تا اهمیت حضور افراد در این بازار به صورت غیرمستقیم بیش از پیش مشخص باشد. استفاده از استراتژی‌های معاملاتی پیشرفته و بهره‌گیری از نوسانات بازار توسط نهادهای حرفه‌ای می‌تواند سرمایه‌گذاری امن‌تر و و مطمئنی برای افراد کم تجربه به مقوله‌های تخصصی باشد.

ریسک سرقت طلا
یکی از مخاطرات اصلی خرید طلا، عدم امنیت و ریسک سرقت در نگهداری این دارایی ارزشمند است. نگهداری مقادیر زیاد طلا بخصوص در خانه از یک سو همواره ریسک‌های زیادی با خود به همراه دارد و از سوی دیگر حمل و نقل آن جهت فروش و معاوضه به قصد شناسایی سود و انجام معاملات فیزیکی با مخاطرات دیگری روبرو خواهد بود.
آرگو با هدف کاهش ریسک‌های سرمایه گذاری در بازار طلا و افزایش سود سرمایه گذاران، بستر آنلاین معاملاتی خود را ارائه کرده است. سرمایه گذاران با استفاده از این بستر می توانند به هر میزان طلای آبشده خود را خریداری کرده و همان را به فروش رسانند. مهمترین مزیت معاملات آنلاین طلا، کاهش ریسک نگهداری طلا به صفر بوده و امنیت سرمایه گذاری در طلا را به راحتی تضمین خواهد کرد.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *