چرا نوسان قیمت ارزهای دیجیتال زیاد است؟

تحلیل رفتار قیمت در بازارهای مالی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اقتصاد دیجیتالی جدید، بازارهایی را خلق کرده که پیش‌بینی نوسانات در آن‌ها در قیاس با بازارهای سنتی پیچیده‌تر است. با رونق معاملات ارزهای دیجیتال و ورود صرافی‌های مجازی به این بازار، به ‌تدریج قیمت ارزهای دیجیتال افزایش یافت و با وجود نقد اقتصاددان‌ها و پژوهشگران بسیاری بر این‌ که این نوع ارزها بدون پشتوانه هستند، قیمت بیت کوین بسیار بالا رفت و ارزش آن از پول‌های سنتی، به‌ مراتب بیشتر شد. به همین دلیل، فرصت‌های پیش رو در ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران را ترغیب به ورود به این بازار کرده و با جذب نقدینگی بیشتر، این بازار را پویاتر و سودهای بالاتری را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است. اما این پدیده نیز به ‌مانند هر عامل اقتصادی دیگر، دچار فراز و فرودهایی می‌شود که تشخیص و پیش‌بینی درست آن‌ها، می‌تواند به امنیت بیشتر سرمایه‌گذاری در این حوزه منجر شود.

فقدان ارزش ارز دیجیتال
بر خلاف بازار بورس در بازار ارزهای دیجیتال هیچ محصولی به فروش نمی‌رسد و یا اینکه سود سهامی به سهام داران خود پرداخت نمی‌کند، بلکه فقط میزانی از ارزش کل آن ارز دیجیتال در اختیار دارنده آن قرار می‌گیرد. به همین علت ارزش‌گذاری و محاسبه نحوه تعیین قیمت آنها به عوامل متعددی بستگی دارد. ما تنها می‌توانیم احساسات معامله گران بازار را  پیش بینی کنیم که اغلب اوقات نیز اخبار و رسانه ها تقش مهمی در تحریک آن دارند.

نبود نظارت قانونی
با گسترش دنیای ارزهای دیجیتال و تبدیل شدن آنها به یک پدیده جهانی، بسیاری از دولت‌ها و مراجع قانونی در سراسر دنیا مواضع سختگیرانه‌ای در این خصوص گرفته بودند. بسیاری از دولت‌ها ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخته‌اند و بسیاری دیگر نیز استفاده از رمز ارزها را ممنوع اعلام کرده‌اند، با این وجود هنوز هیچ قانون واحدی در این زمینه وجود ندارد و قوانین فعلی نقاط ضعف بسیاری دارند، چرا که امکان دستکاری بازار را فراهم می‌کند که به نوبه خود سبب بروز نوسانات در بازار می‌شود.

عدم وجود سرمایه‌های بزرگ
با وجود اینکه هر روز برخی از شرکتهای بزرگ دنیا و افراد مشهور از حمایت و علاقمندی خود برای سرمایه گذاری در پروژه ها و ارزهای دیجیتال مختلف سخن می گویند، اما هنوز بسیاری از نهادهای سرمایه گذاری نظاره گر هستند. علاوه بر این اغلب بانک های بزرگ دنیا پذیرفته‌اند که در این فضا اعتبار وجود دارد.

حجم معاملات در بازار ارزهای دیجیتال
کلاهبرداری و هک‌هایی که در سالهای اخیر در تعدادی از صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده است موجب شد اغلب سرمایه‌گذاران دارایی‌هایشان را در کیف پول‌های صرافی‌ها نگهداری نکنند. بنابراین اکثر ظرفیت دارایی‌های قابل معامله در دفتر سفارشات وجود ندارد بلکه بیشتر دارایی‌ها از کیف پول صرافی خارج می‌شوند. این کم بودن حجم معاملات در ارزهای دیجیتال سبب شده تا یک سفارش نسبتا بزرگ بتواند روند حرکت بازار را تغییر دهد. این همان روشی است که نهنگ‌های بزرگ بازار از آن استفاده می‌کنند.

حفظ ارزهای دیجیتال در بلندمدت
بسیاری از افراد تمایل دارند که جایی مثل صندوق های بازنشستگی وجود داشته باشد تا بتوانند سرمایه خود را با آسودگی خاطر در آنجا نگه دارند، اما ارزهای دیجیتال مثل صندوق‌های سرمایه گذاری بلندمدت نیستند و بطور کلی کارگزاران و واسطه‌ها نمی‌توانند دارایی دیجیتال شما را تا زمان مشخصی نگهداری کنند، این امر سبب می شود تا فرایند سرمایه گذاری تا حد زیادی تغییر کند. تریدرها و سرمایه گذارانی که از دانش و تجربه کافی برخوردارند، از ریسک های نگهداری دارایی های خود در صرافی‌ها باخبرند به همین خاطر ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول‌های مطمئن ذخیره می‌کنند، بنابراین دارایی خود را از مارکت‌ها خارج می‌کنند.

تفکر گروهی معامله‌گران
امروزه ارزهای دیجیتال به سرعت توسط عموم مردم مقبولیت یافته‌اند. علاوه بر این اغلب افراد از درآمدهای کم، ساعات کاری زیاد و اقتصاد ضعیف خسته شده‌اند و افرادی را دیده‌اند که در مدت زمان کوتاهی به درآمد بالایی دست یافته‌اند، از همین رو میل به ریسک پذیری و امید به آینده، سبب می‌شود تا مقدار زیادی از سرمایه خود را وارد بازار ارزهای دیجیتال کنند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *