پول خود را در کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

اقتصاددانان در پاسخ به سوال افرادی که می‌گویند کجا سرمایه‌‌ گذاری کنیم تا نه تنها ضرر نکنیم بلکه سود خوبی نیز به دست آوریم این گونه می‌گویند که آنچه اولویت اصلی در سرمایه‌ گذاری است این نکته مهم است که هیچ‌وقت تمام سرمایه خود را در یک بازار یا دارایی خاص سرمایه‌گذاری نکنید. تلاش کنید در بازارهای مختلف سرمایه گذاری کنید. به عنوان مثال فرض کنید که شما در یک شرکت بورسی اقدام به سرمایه گذاری می‌کنید و شرکتی که برای سرمایه گذاری انتخاب کرده‌اید دارای تمامی ارکان لازم برای موفقیت در سرمایه گذاری است، اما ناگهان به دلیل تحریم‌های جدید، ارزش سهام آن شرکت به ‌شدت افت می‌کند و شما مبلغ بسیار زیادی ضرر می‌کنید. بنابراین مراقب سرمایه خود باشید و تنها در یک بازار سرمایه گذاری نکنید.

چرا باید سرمایه گذاری کنیم؟
سرمایه‌ گذاری باعث می‌شود که سرمایه ما در دوره‌های میان‌مدت و بلندمدت افزایش پیدا کند؛ این در حالی است که اگر سرمایه‌ گذاری نکنیم، چنین سودی هم نخواهیم برد. سرمایه‌ گذاری‌ها می‌توانند سود خوبی در آینده برای ما به ارمغان آورند. ماهیت سرمایه‌گذاری این است که از مخارج بی‌رویه امروز بخاطر کسب سود و تامین آینده بگذریم.
در شرایط امروز کشورمان که هر روز تورم بالا می‌رود، اگر سرمایه ‌گذاری نکنیم، هر روز ارزش پولمان کاهش پیدا می‌کند. بنابراین یکی دیگر از دلایل سرمایه‌گذاری، حفظ ارزش پول همراه با افزایش تورم است. چند سال پیش اکثر مردم‌ پول‌های خود را جمع می‌کردند و با آن ملک، طلا یا سکه می‌خریدند. اما امروزه نگهداری پول به امید خرید ملک و طلا کار معقولی به نظر نمی‌رسد. اگر مایل هستید طلا یا سکه بخرید، بهتر است با هر پولی که به دستتان می‌رسد این کار را انجام دهید و آن را برای مدت طولانی به ‌صورت پس‌انداز نگهداری نکنید. بنابراین باید هر مقدار پولی که در دسترس داریم را در جای مناسب خود سرمایه‌گذاری کنیم. ممکن است تصور کنید سرمایه‌ گذاری با پول‌های کم امکان‌پذیر نیست. اما به شما اطمینان می‌دهیم که فرصت‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌ گذاری با پول کم نیز وجود دارد.

سرمایه گذاری مطمئن
وقتی می‌خواهید سرمایه گذاری کنید ابتدا به بودجه خود نگاه کنید تا بدانید قرار است چقدر هزینه کنید. سپس با مفاهیم بازارهایی که قصد ورود به آن را دارید آشنا شوید و اطلاعات کاملی از آن حوزه را به دست آورید. برای مثال اگر قرار است به بورس وارد شوید بهتر است ابتدا آموزش جامعی در مورد بورس مشاهده کنید و باصرف مبالغ اندک، حوزه‌ی مورد نظرتان را تست کنید و میزان سود و ضرر آن را محاسبه کنید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که اگر می‌خواهید سرمایه گذاری پر سود داشته باشید بهتر است در حوزه‌ای فعالیت کنید که اطلاعات کافی در آن دارید. برای مثال اگر قرار است در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنید بهتر است اطلاعات خوبی از آن بازار داشته باشید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.
تحقیقات نشان داده است که افرادی که به‌دنبال سرمایه‌ گذاری پرسود هستند و می‌خواهند به درآمد قابل توجهی برسند مبالغ زیادی را صرف آموزش خود می‌کنند. این نکته را مطمئمن باشید که اگر در حوزه تخصصی‌تان اطلاعات خوبی داشته باشید می‌توانید به‌سادگی در آن حوزه درآمد کسب کنید. همچنین بسیاری از افرادی که در حوزه‌ی خاصی فعالیت می‌کنند در فرصت‌های آزادشان به تدریس آن حوزه هم می‌پردازند. پس اگر سوال شما این است که کجا سرمایه گذاری کنیم باید بدانید که این سوال، به خود شما بستگی دارد و حتی به سادگی می‌توانید از تدریس آن حوزه هم کسب درآمد کنید.
سرمایه گذاری پرسود و مطمئن می‌تواند نقش بسیار ویژه‌ای در زندگی و کسب و کار شما داشته باشد. راستش را بخواهید سرمایه‌ گذاری درست و اصولی نیاز به تجربه و دانش بسیاری بالایی دارد و صرفا با تحلیل‌های ساده نمی‌توان به یک جمع‌بندی خوب در مورد نحوه سرمایه ‌گذاری رسید. سرمایه ‌گذاری موضوعی است که به شدت به زمان و مکان وابسته است. بسیاری از سرمایه ‌گذاری‌ها در زمان خاصی مناسب بوده‌اند اما این روزها به هیچ عنوان مناسب نیستند و متاسفانه برخی افراد با ناآگاهی به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های خاصی می‌پردازند که عاقبتی جز ضرر ندارد.
سرمایه‌گذاری با پول‌ اندک راهی است تا شما با آزمون و خطا حوزه اقتصادی مورد علاقه‌تان را پیدا کنید و آرام آرام سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تر و بهتری را انجام دهید. در سرمایه‌گذاری با پول‌ کم دغدغه و استرس چندانی ندارید و این موضوع کمک می‌کند تا بتوانید با آرامش فکری کامل به روند و نتیجه سرمایه‌گذاری‌تان دقت کنید و از آن درس بگیرید. اگر می‌خواهید بدانید بهترین راه برای سرمایه گذاری با پول‌های اندک چیست باید دنبال حوزه‌ای باشید که به آن علاقه دارید اما نگاهی کوتاه و گذرا با اقتصاد ایران نشان می‌دهد که برخی حوزه‌ها نه‌تنها برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و کلان مفید بوده‌اند، بلکه برای مبالغ کم نیز بسیار مناسب بوده‌اند. برای مثال خرید سکه، طلا، زمین و سهام همگی سود داشته‌اند اما برخی از آ‌ن‌ها سود بیش‌تر را در اختیار سرمایه‌گذار قرار داده‌اند.
سرمایه‌گذاری بدون اطلاع و مهارت کافی به امید دریافت سودهای کلان، می‌تواند نتیجه عکس برای ما داشته باشد. نه تنها سرمایه‌گذاری بلکه هرکاری به تخصص و مهارت خاص خود نیاز دارد. اما ممکن است اکثر افراد تخصص و مهارت لازم برای سرمایه‌گذاری را نداشته باشند که البته لزومی هم ندارد همه مردم در مورد نحوه سرمایه‌گذاری‌ها تخصص داشته باشند. بسیاری از کسانی که به‌دنبال پاسخ سوال کجا سرمایه گذاری کنیم هستند این نکات را در نظر نمی‌گیرند و همین موضوع سبب بروز خسارت‌های فراوان به آن‌ها می‌شود. افراد می‌توانند در زمان تصمیم به سرمایه‌گذاری، با افراد آگاه در این زمینه مشورت کنند و از اطلاعات، دانش و تخصص آن‌ها بهره بگیرند.

سرمایه گذاری را با آرگو تجربه کنید
اگر در جستجوی بازارهای تازه برای سرمایه گذاری هستید و زمان کافی برای آشنایی با بازار و علوم تحلیل بازار ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که خدمات متنوع آرگو در حوزه طلا و ارزهای دیجیتال را بررسی کنید. آرگو برای آن دسته از افرادی که علاقمند به سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال هستند، طرح های سرمایه گذاری مختلفی با میزان ریسک متفاوت در نظر گرفته است. طرح هایی که با استفاده از الگوریتم های هوشمند معاملاتی می توانند در بازار ارزهای دیجیتال همواره بازدهی مناسبی را برای سرمایه شما به ارمغان آورند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *