اشتباهات رایج در خرید و فروش ارزهای دیجیتال

وقتی که اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال می‌کنید، باید با برنامه‌ریزی وارد بازار شوید و برای ورود، خروج و هر اقدام دیگر خود برنامه دقیقی داشته باشید. اگر برنامه داشته باشید دیگر تسلیم احساسات نخواهید شد و بهترین نتیجه را از معاملات کسب خواهید کرد. یک تریدر تازه‌کار باید اوضاع را در کنترل داشته باشد و سعی کند که در دام اشتباهات رایجی نیافتد که معمولا تریدر‌های بی‌تجربه مرتکب می‌شوند.

اطلاعات کافی درباره ارزهای دیجیتال کسب کنید
یکی از دلایل اصلی معاملات زیان آور، کمبود یا نداشتن اطلاعات و آگاهی لازم نسبت به شرایط و اخبار بازار است. معامله در بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند هر حرفه دیگری نیازمند دانش و تجربه کافی است. بنابراین پیش از ورود به این بازار باید با مفاهیم اصلی آشنا شوید و تاریخچه ارزهای دیجیتالی را که قصد خرید و فروش آنها را دارید به دقت مطالعه کنید.

فرصت هنوز باقیست
تریدر‌های تازه‌کار ارزهای دیجیتال گاهی احساس می‌کنند که موقعیت ورود به بازار را از دست داده‌اند و اقدام به خرید در اوج قیمت یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین می‌کنند. این اشتباهی وحشتناک است؛ شاید در بلندمدت سودآور باشد اما در کوتاه مدت ممکن است بخشی از سرمایه از دست برود. تریدر‌های باتجربه همواره سعی می‌کنند که در کف قیمت و وقتی که افراد دیگر می‌ترسند، اقدام به خرید کنند و در اوج قیمت هم که افراد عادی گرفتار طمع می‌شوند، اقدام به فروش می‌کنند. بازار ارزهای دیجیتال یک بازار شبانه روزی است و همواره فرصت مناسب برای اقدام موجود خواهد بود. پس نگران از دست رفتن فرصت نباشید.

صبر داشته باشید
گاهی در بازار فقط باید صبور باشید و اقدام به هیچ کاری نکنید. تنها باید منتظر اقدام بعدی حرکت قیمت بود و اگر نسنجیده عمل کنید، متحمل زیان خواهید شد. معاملات زیاد نشان می‌دهد که شما برنامه مشخصی برای ترید ندارید و ممکن است موجب ضرر شما شود. اگر در شرایط نامطلوب اقدام به ترید کنید، این ضرر‌ها رفته‌رفته جمع می‌شوند و حساب شما را خالی می‌کنند.

خرید و فروش احساسی را کنار بگذارید
خرید و فروش ارز دیجیتال بر پایه احساسات یکی دیگر از دلایل نابودی سرمایه شماست. معاملاتی که برگرفته از برنامه و استراتژی معاملاتی نیست تنها مبتنی بر احساسات است و چون از تحلیل و دانش عمیق ناشی نشده است غالبا منجر به زیان می‌شوند. احساس غالب، نوعی طمع برای کسب سود بیشتر است. آنچه به عنوان یک تریدر تازه کار باید در نظر داشته باشید این نکته است که جلوگیری از ضرر مهمتر از سود بیشتر است. احساسات خود را بشناسید و در زمان ترید تا حد امکان آنها را کنترل کرده و بر اساس تحلیل و دانش خود اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنید.

همسو با روندها خرید و فروش کنید
همواره در جهت روند بازار معامله کنید و بر خلاف روند رفتار نکنید زیرا قطعا شما بازنده بازار خواهید بود. تریدر‌های باتجربه همواره در جهت روند ترید می‌کنند و از نوسانات سود می‌برند. تریدر‌ها باید روند‌های صعودی و خروجی را شناسایی کنند و مطابق با آنها اقدام به معامله کنند.

انتقام پس از شکست را فراموش کنید
زمانی که اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید و بخش زیادی از سرمایه خود را از دست داده‌اید، دیگر کنترل خشم کار ساده‌ای نخواهد بود. آیا می‌توانید به سیستم معاملاتی خود پایبند باشید و عجولانه خرید و فروش نکنید؟ بویژه زمانی که همه بازار انتظاری خلاف تحلیل شما را دارند؟ همین نکات، تفاوت بین تریدر موفق و شکست خورده در بازار ارزهای دیجیتال است. اگر می‌خواهید به یک معامله گر موفق در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شوید، باید پس از اشتباه های بزرگ، خونسردی خود را حفظ کنید و از تصمیمات هیجانی بپرهیزید.

شرایط بحرانی بازارهای جهانی را در نظر داشته باشید
گاهی در بازار شرایطی بوجود می‌آید که با تحلیل نیز نمی‌توان پیش‌بینی درستی از آن داشت. در صورت وقوع بحرانی جهانی مانند شیوع ویروس کرونا به دلیل برخی شرایط اضطراری ممکن است در بازار فشار خرید یا فروش به صورت ناگهانی افزایش یابد. تمامی این اتفاقات شرایط بحرانی در بازار هستند. تریدرهای مبتدی و افرادی که به تازگی تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال را شروع کرده‌اند، می‌خواهند در این شرایط نیز بازار را با همان ابزارهای مرسوم تحلیل کنند. اما تریدرهای موفق و حرفه‌ای می‌دانند که در این شرایط، تحلیل نه بصورت تکنیکال و نه بصورت بنیادی نمی‌تواند ابزار مطمئنی برای تحلیل رفتار قیمت ارزهای دیجیتال باشد. بهترین کار خروج از بازار در زمان مناسب است تا زیان جبران ناپذیری نداشته باشید.

خروج از بازار بخاطر ترس سودی ندارد!
تریدرهای تازه‌کار با سود و یا ضرر کم، از ترس زیان بیشتر از معامله خود خارج می‌شود و برنامه‌ای غیر از سیستم معاملاتی خود را در پیش می‌گیرد. اغلب موارد پتانسیل سود خود را با سود کم یا زیان از دست می‌دهد و پس از حرکت بازار خود را سرزنش می‌کند که این امر می‌تواند عواقب منفی دیگری برای ادامه کار او داشته باشد زیرا ممکن است احساسات بر تصمیمات تریدر غالب شده و موجب ضرر و زیان معامله‌گر شود.

طرح‌های سرمایه‌گذاری آرگو راهی برای حضور در بازار ارزهای دیجیتال متناسب با میزان پذیرش ریسک است. علاقمندان به بازار ارزهای دیجیتال که از دانش کافی برای ترید بهره‌مند نیستند و یا زمان کافی برای بررسی روند بازار و خرید و فروش ارزهای دیجیتال ندارند می‌توانند در طرح‌های سرمایه‌گذاری آرگو مشارکت کرده و سود متناسب با میزان ریسک خود دریافت کنند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *