چرا برای سرمایه گذاری طلای آبشده بخریم؟

سرمایه گذاری بر روی طلا همواره یکی از گزینه‌های جذاب کسب ثروت و حفظ ارزش دارایی محسوب می‌شود. این روزها صحبت از خرید و فروش طلای آب‌شده در اخبار و فضای مجازی زیاد شنیده می‌شود. اگر شما قطعه طلای زینتی برای سرمایه گذاری بخرید بعد از مدتی کهنه می‌شود، یا ممکن است آسیب ببیند و ارزش آن به دلیل عمری که داشته است کم می‌شود. همچنین بخاطر خرید طلای زینتی با کارمزد بالا و مالیات، آنچنان که باید سود خوبی کسب نخواهید کرد. طلای آب شده اما بسیار ارزشمندتر از طلا و جواهرات است. طلای آبشده کهنه نمی‌شود و آسیبی نخواهد دید. هیچگونه هزینه نگهداری برای سرمایه گذار ندارد و همواره قیمت آن رو به افزایش بوده و درنتیجه بخاطر نبود کارمزد سود بیشتری را به فرد باز می‌گرداند.

طلای آبشده به طلایی گفته می‌شود که پس از استفاده، دوباره ذوب شده باشد به عبارتی دیگر، طلای دست دوم زینتی که امکان استفاده ندارد را ذوب می‌کنند و به شکل قالب‌های کوچک در می‌آورند که به آن طلای آبشده می‌گویند. خرید و فروش طلای آبشده یکی از بخش‌های جذاب بازار طلای ایران را تشکیل می‌دهد. بطور کلی بازار طلای ایران شامل خرید و فروش طلای زینتی و جواهرات، طلای آبشده، سکه، طلای دست دوم و یا بدون اجرت است. هر کالایی که از بازار خریداری می‌شود، مالیات بر آن تعلق می‌گیرد اما بر خرید و فروش طلای آب شده هیچگونه مالیاتی تعلق نمی‌گیرد.

خرید جواهرات و زیورآلات همراه با اجرت ساخت کارخانه سازنده، مالیات بر ارزش افزوده، کارمزد فروشنده حداکثر به میزان ۷درصد است اما طلای آب شده هیچگونه اجرت ساختی ندارد و تنها کارمزد ناچیزی به میزان ۱ درصد بر آن تعلق می‌گیرد. طلای آب شده را می‌توان کم‌هزینه‌ترین نوع سرمایه گذاری دانست. بازارهای ایران اغلب تحت کنترل دولت‌هاست که این باعث شده است امنیت اقتصادی در این بازارها شاهد نباشیم مانند بازار سکه که دولت هر زمان که تمایل داشته باشد می‌تواند قیمت‌ها را تغییر دهد. بازار طلای آبشده ایران به هیچ عنوان تحت کنترل دولت نیست و این به عنوان یک مزیت برای این بازار به حساب می‌آید و افرادی که در این بازار سرمایه گذاری می کنند وارد یک بازار با ثبات جهانی می‌شوند.

معمولا پیش‌بینی افزایش یا کاهش قیمت یک کالا یا دارایی سخت است اما قیمت جهانی طلا از ۴۰ سال گذشته همواره رو به افزایش بوده است و این روند در آینده نیز صعودی پیش‌بینی می‌شود. جنگ تجاری بین چین و آمریکا و افزایش ذخایر طلای هند، روسیه و برزیل از جمله عوامل اصلی افزایش قیمت طلا بوده است. اگر در کشوری جنگی رخ دهد و یا تورم بالایی داشته باشد، این طلا است که می‌تواند کشتی نجاتی برای افراد گرفتار در این طوفان ویرانگر باشد و آنها را براحتی به ساحل امن برساند. طلا اولین سرمایه‌ای است که با شروع جنگ‌ها و قحطی‌ها کمیاب می‌شود چون مردم به آسانی می‌توانند ارزش دارایی خود را با خرید طلا حفظ کنند.

وجود تورم در نیم قرن گذشته برای مردم عادی شده است و تورم‌ بالای ۲۰ درصد به نوعی یک رخداد عادی محسوب می‌شود. خانواده‌های ایرانی خود را با این رویداد تطبیق داده و برای حفظ ارزش پول خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. برخی افراد سرمایه‌گذاری در بانک، مسکن، اوراق قرضه و بورس و عده‌ای هم با خرید دلار در راستای حفظ ارزش پول خود اقدام کرده‌اند اما اگر نگاهی به تغییرات قیمتی در ۱۵ سال گذشته ایران داشته باشیم براحتی خواهیم فهمید که سرمایه‌گذاران در طلا نه تنها از خطر تورم و کاهش ارزش سرمایه خود در امان بوده‌اند، بلکه سود خوبی نیز به دست آورده‌اند.

اگر شخصی در بانک سرمایه‌گذاری کند سود تضمینی سالیانه را دریافت خواهد کرد که قطعی بوده و از قبل مشخص است، اگر همان شخص در بورس سرمایه‌گذاری کند، ریسک سرمایه‌گذاری بیشتری دارد ولی ممکن است سود بیشتری نیز نسبت به بانک داشته باشد اما این سود به دلیل رشد در بازارهای داخلی است اما اگر کسی در بازار طلا سرمایه‌گذاری کند، علاوه بر سود رشد در بازارهای داخلی، سود رشد در بازارهای جهانی را نیز کسب خواهد کرد. بنابراین اگر به دنبال سود جهانی باشید بازار طلا یک بازار مناسب برای شما خواهد بود.

آرگو به عنوان نخستین بستر آنلاین معاملاتی طلای آبشده این فرصت را در اختیار سرمایه گذاران قرار داده است تا به سادگی و با امنیت بالا به هر میزان دلخواه بتوانند در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به مراجعه حضوری، طلای آبشده موردنیاز خود را خریداری کرده و یا بفروشند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *