چگونه سرمایه خود را مدیریت کنیم؟

هر فردی برای افزایش ثروت خود بازارهایی را برای سرمایه ‌گذاری انتخاب می‌کند تا به اصطلاح سرمایه آنها برایشان کار کند. برخی از روش‌های سرمایه گذاری نیاز به یادگیری مهارت و صرف زمان دارند اما طرح‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری با بازدهی سود متفاوت نیز وجود دارند که افراد سرمایه خود را در آنها سپرده گذاری کنند تا بدون نیاز به آشنایی کامل با بازار ثروت بیشتری کسب کنند. تمام سرمایه‌‌گذاران موفق از ابتدا دانش مالی نداشته‌اند و ممکن است بارها ضرر کرده باشند اما تمامی این تجارب را به دست آوردند و با آگاهی توانستند ثروت خود را افزایش دهند. این مقاله به نکاتی اشاره دارد که حاصل تجربه سرمایه‌گذاران موفق است.

مشاوره با کارشناسان اقتصادی
مطالعه کتاب‌ها و مقالات‌ سایت‌هایی که در زمینه مالی و سرمایه گذاری مشاوره می‌دهند، نکات را به شما خواهند آموخت اما گاهی گفتگو و مشاوره با یک سرمایه‌گذار موفق و خبره می‌تواند به شخص دید بهتری برای انتخاب بازارهای سرمایه گذاری و نحوه چینش دارایی شما در سبد سرمایه گذاری ارائه دهد. اگر می‌خواهید بدانید در بازار سرمایه گذاری چه وضعیتی دارید، برنامه‌ریز مالی، مشاور مالی، کارشناسان بازار سهام و دیگر مشاوران بهترین کسانی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند. این افراد می‌توانند بر اساس تجربیات خود، شما را راهنمایی کنند و تمام قوانین و مقررات مربوط به بازارهای مالی مختلف را به شما ارائه دهند.

برنامه‌ریزی برای اتفاقات بد
هر لحظه ممکن است در زندگی شما یک اتفاق تلخ رخ دهد. شاید بیمار شوید، کار خود را از دست بدهید یا ارزش دارایی شما به شدت سقوط کند. بنابراین بهتر است از ابتدای راه سرمایه‌گذاری برای بدترین اتفاقات آماده باشید و برنامه ریزی مشخصی داشته باشید تا از ضرر و زیان جلوگیری کنید. پیش از سرمایه‌گذاری بهتر است بخشی از سرمایه خود را بصورت پس‌انداز حفظ کنید تا بتوانید مخارج زندگی به مدت شش ماه را پوشش دهید. همچنین شما نیاز به یک بیمه درمانی خوب دارید که تا حمایت خوبی از شما و خانواده داشته باشد. اگر تنها زندگی نمی‌کنید و خانواده‌ای تحت پوشش مالی شما قرار دارد باید بیمه عمر را در نظر داشته باشید تا در صورت فوت، زندگی خانواده شما دچار فروپاشی نشود و از لحاظ مالی پشتوانه حداقلی برای هزینه‌های زندگی داشته باشند.

کمک به مراکز خیریه
اهدای کمک‌ به مراکز خیریه، کار پسندیده و درستی برای تامین هزینه زندگی افراد نیازمند است. این مراکز با کمک پولی که مردم در اختیار آن‌ها می‌گذارند به جامعه و افراد فقیر که نمی‌توانند از عهده‌ مخارج و زندگی خود برآیند خدماتی را ارائه می‌دهند. اما باید توجه داشته باشید که به قدری ببخشید که خودتان نیازمند نشوید! بنابراین بهتر است طبق برنامه‌ای مشخص کمک‌های مالی خود را به این مراکز پرداخت کنید.

کار کنید
شما تا زمانی که می‌توانید بهتر است کار کنید زیرا به عنوان یک سرمایه‌گذار جوان، زمان به عنوان بهترین دارایی در اختیار شماست. هر چه بیشتر کار کنید، پول بیشتری برای سرمایه‌گذاری خواهید داشت. اگر نمی‌خواهید در هیچ برنامه بازنشستگی خاصی سرمایه گذاری کنید بهتر است تا جایی که می‌توانید کار کنید تا بتوانید با استفاده از درآمد حاصل از محل سرمایه‌گذاری‌ و حقوق ماهیانه‌ خود به اندازه کافی پول برای دوران بازنشستگی خود داشته باشید.

دید بلندمدت در سرمایه گذاری
یک سرمایه‌گذار اگر از سرمایه کافی، مهارت و زمان هم بهره‌مند باشد با سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت به ندرت می‌تواند سود زیادی به دست آورد. به هر حال، چیزی که در دنیای سرمایه‌گذاری ثابت شده، قدرت و پتانسیل سوددهی سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است. اگر بتوانید با شناسایی شرکت‌های معتبر و پر بازده سهام آن‌ها را خریداری کنید و ۲۰ سال بعد اقدام به فروش این سهام کنید قطعا سود زیادی را به دست می‌آورید.

سرمایه گذاری بر روی دارایی‌های قدرتمند
پیش از سرمایه گذاری در یک دارایی این‌طور فکر کنید که می‌خواهید در یک کسب‌وکار سرمایه گذاری کنید. حتی اگر نمیخواهید به صورت مستقیم سرمایه گذاری کنید بهتر است با بازار آن دارایی آشنا باشید. اگر سهام می‌خرید شرکت و منابع درآمدی آن را به خوبی مطالعه کنید، اگر طلا می‌خرید به شرایط اقتصادی و سیاسی دنیا و قیمت انرژی توجه داشته باشید. اگر ارز دیجیتال می‌خرید به اخبار فناوری پیرامون این بازار توجه داشته باشید و ارزهای با حجم معاملاتی بالا را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

توجه به مالیات بر درآمد
تمام درآمدهای شما از جمله درآمدهای حاصل از خرید و فروش سهام و یا خرید املاک مشمول مالیات می‌شود اما درآمد شما حاصل از معاملات ارزهای دیحیتال مالیاتی ندارد. بنابراین قبل از اینکه اقدام به سرمایه گذاری کنید بهتر است میزان مالیات بر درآمد خود را محاسبه کنید تا سود بیشتری به دست آورید.

آرگو به عنوان بستر معاملاتی آنلاین، امنیت سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است. هر فردی می تواند با حداقل مبلغ بر روی بازار طلا یا ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کند. همچنین در راستای مشارکت با سرمایه گذاران، طرح‌های سرمایه گذاری نوند و سمند را برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال ارائه نموده است تا علاقمندان بدون نیاز به دانش فنی و تحلیل بازار، سرمایه گذاری مطمئنی در این بازار پرنوسان و جذاب داشته باشند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *