۴ نکته مهم برای انتخاب طرح سرمایه گذاری

یکی از دغدغه‌های مردم برای کسب درآمد بیشتر این است که در چه بازاری و به چه صورت سرمایه ‌گذاری کنند تا سود بیشتری را به دست آورند. سرمایه گذاری در بازار مسکن، ارز، طلا و سکه، ارز دیجیتال، فعالیت در بازارهای مالی و بورس و موارد دیگر از گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری هستند که هر شخصی می‌تواند آن‌ها را در نظر داشته باشد. اینکه کدام یک از گزینه‌های سرمایه گذاری، انتخاب بهتری را برای سرمایه گذار فراهم می‌کند، به عوامل مختلفی بستگی دارد. طرح‌های سرمایه گذاری در بازار سرمایه، یکی از این گزینه‌ها است که با توجه به عملکرد بسیار خوبی که دارند، به عنوان گزینه مناسبی بخصوص برای افرادی که شناخت کاملی از بازارها ندارند، مورد توجه قرار گرفته‌اند.

موسسات یا شرکت‌های فعال در بازارهای مالی به عنوان نهادهای واسط مالی سرمایه نقدی مردم را جمع‌آوری کرده و در بازارهای مختلف با میزان ریسک و سود مختلف سرمایه گذاری می‌کنند. انواع طرح‌های سرمایه گذاری در بورس، طلا، مسکن معرفی شده است که افراد می‌توانند بر اساس نیازها و اهداف خود در آن‌ها سرمایه گذاری کنند اما چند سالی هست که به تازگی طرح‌های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال با توجه به نوسانات زیاد به سرمایه گذاران معرفی شده است تا بتوانند با ریسک متوسط سود مناسبی را حتی بیش از سایر طرح‌ها به دست آورند. در این مقاله به برخی عوامل تأثیرگذار بر طرح‌های سرمایه گذاری اشاره کرده‌ایم که باید قبل از سرمایه گذاری در آن‌ها در نظر داشته باشید.

عملکرد گذشته طرح سرمایه‌گذاری
یکی از موارد مهم برای انتخاب طرح‌های سرمایه گذاری عملکرد گذشته آنهاست. با توجه به اینکه مدت زیادی از آغاز فعالیت طرح‌های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نمی‌گذرد اما تاکنون بسیاری از آن‌ها رشد قابل توجهی را نشان داده‌اند. با نگاهی به سابقه بازدهی طرح‌ها می‌توان عملکرد آنها را به خوبی مشاهده و ارزیابی کرد. بنابراین یکی از موارد مهمی که هر سرمایه گذار قبل از انتخاب و سپرده‌گذاری در طرح سرمایه گذاری باید در نظر بگیرد این است که بازدهی دوره‌ای آن را در شرایط مختلف بازار در نظر بگیرد.

ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار
هر فردی میزان ریسک پذیری متفاوتی دارد و براساس اهداف و انتظارات خود از سرمایه گذاری، گزینه‌های متعددی را برای سرمایه گذاری می تواند در نظر داشته باشد. برخی ممکن است ریسک‌های بالاتری را بتوانند تحمل کنند و با داشتن انتظار بازدهی بالاتر در طرح‌ها و دارایی‌های با ریسک بیشتر مانند ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند. برخی دیگر ریسک‌گریز هستند و سرمایه گذاری با درجه اطمینان بیشتری را انتخاب می‌کنند. افراد ریسک گریز تمایل دارند تا طرح‌ها و دارایی‌های کم ریسک با سود تضمین شده را انتخاب کنند. بعضی از افراد نیز هم در طرح‌های پرریسک و هم در طرح‌های کم ریسک سرمایه گذاری می‌کنند تا سبد متنوع با ریسک متعادلی را داشته باشند. بنابراین هر فرد قبل از آغاز به سرمایه گذاری و انتخاب گزینه متناسب با خود، باید میزان ریسک‌پذیری و انتظار بازدهی خود را تعیین کند. سطح ریسک پذیری می‌تواند در طول زمان تغییر کند.

نرخ سود طرح سرمایه گذاری
اغلب مردم سپرده‌گذاری در حساب‌های بانکی را انتخاب می‌کنند تا نرخ سود مشخصی را با حداقل ریسک بر روی اصل پول خود دریافت کنند. بسیاری از بانک‌ها برای سپرده‌های بانکی نرخ سودی را به‌عنوان تضمین سود در نظر می‌گیرند. نرخ سود تضمینی به این معنا است که بانک بطور قطع بر اساس بازدهی اعلام شده بر روی وجه سپرده‌گذاری به سرمایه گذاران سود می‌دهد. این بازدهی ممکن است در بازه‌های زمانی متفاوتی مانند ماهانه، سه‌ماهه یا سالانه باشد. طرح‌های سرمایه گذاری شرکت‌های فعال در بازار ارزهای دیجیتال معمولا بیش از سود بانکی بوده و گاه برخی از طرح‌ها با توجه به میزان ریسک، بازدهی چندبرابری نسبت به سود بانکی را به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهند.

ضمانت نقدشوندگی
یکی از موارد بسیار مهم برای انتخاب طرح سرمایه گذاری مناسب، ضمانت نقد شوندگی طرح است. افرادی که می‌خواهند سرمایه خود را افزایش دهند، ابتدا به دنبال حفظ آن سرمایه هستند؛ بنابراین وجود تضمینی برای نقدشوندگی طرح سرمایه گذاری این اطمینان خاطر را به سرمایه گذاران می‌دهد که آن‌ها در هر بازه زمانی می‌توانند از طرح خارج شده و سرمایه خود را نقد کنند. ضمانت نقدشوندگی در واقع یک شخصیت حقوقی است که تعهد خرید دارایی سرمایه گذاری را می‌دهد. وجود ضمانت نقدشوندگی یک امتیاز مثبت برای طرح‌های سرمایه گذاری به حساب می‌آید و هرچقدر این ضمانت پشتوانه قوی‌تری داشته باشد، افراد با دغدغه کمتری می‌توانند در طرح‌ها سرمایه گذاری کنند.

عوامل بسیاری بر طرح‌های سرمایه گذاری اثرگذار هستند بنابراین افرادی که تمایل دارند در این طرح‌ها سرمایه گذاری کنند باید قبل از اقدام، آن‌ها را در نظر بگیرند. در این مطلب به موارد مهمی در این باره پرداخته شد. عوامل دیگر مانند بازدهی از آغاز فعالیت، کارمزدها و عمر صندوق نیز وجود دارد که باید آن‌ها را بررسی کرد. به‌طورکلی می‌توان گفت که سپرده‌گذاری در طرح‌های سرمایه گذاری در کنار بازدهی بیشتری که از سپرده های بانکی دارند، ریسک کمتری نسبت به خرید و فروش بطور مثال ارز دیجیتال دارند و برای افرادی که زمان یا اطلاعات کافی برای فعالیت در این بازار را ندارند، گزینه بسیار مناسبی است تا ثروت بیشتری به دست آورند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *