طرح‌ سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟

هر فردی با هر میزان درآمد در جامعه می‌تواند سرمایه خود را بصورت مستقیم مدیریت کرده و یا در صورت عدم آشنایی با بازارها و یا نبود زمان کافی، این کار را به شرکت‌هایی بسپارد که سرمایه را در طرح‌های مشارکتی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری تزریق کرده و بر اساس ریسک، سود مناسبی را به فرد ارائه دهند. شرکت‌ها یا موسسات اعتباری معمولا چند مدل طرح مشارکت در سرمایه‌گذاری را برای جذب سرمایه به مخاطبان ارائه می‌دهند. هر طرح شامل ویژگی‌های مخصوص به خود بوده و میزان ریسک و سوددهی مشخصی دارد. بنابراین همه می‌توانند با هر مقدار درآمد طرح سرمایه‌گذاری مناسب خود را پیدا کنند.

ممکن است شما فردی ریسک‌پذیر نباشید که دریافت سود سالانه و بدون ریسک را ترجیح می‌دهید و یا برعکس فردی ریسک‌پذیر باشید که به دنبال کسب سود بیشتر است و برای رسیدن به اهداف خود هرگونه ریسکی را می‌پذیرد. طرح‌های سرمایه‌گذاری برای هر دو دسته قابل استفاده است و می‌توانند نیاز هر دو گروه را تامین کنند. مهم‌ترین خدمت طرح‌های سرمایه‌گذاری، بازدهی مطلوب و کاهش ریسک سرمایه‌گذاران است که این ویژگی در انواع طرح‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای بسیار کاربردی است؛ زیرا با انتخاب یک طرح سرمایه‌گذاری مناسب، دیگر نیازی به کسب اطلاعات تخصصی و صرف وقت اضافه نیست. همچنین با توجه به اینکه برخی از طرح‌ها دارای تضمین سودآوری و برخی بدون تضمین هستند، افراد می‌توانند با توجه به میزان ریسک‌پذیری خود در یکی از انواع طرح‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

متداول‌ترین تقسیم‌بندی طرح‌های سرمایه‌گذاری بر مبنای یک دارایی یا ترکیبی از دارایی‌ها است به این معنی که شرکت صاحب طرح، سرمایه جمع‌آوری شده از افراد را در یک دارایی یا دارایی‌‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این دارایی‌ها می‌توانند گزینه‌های کم‌ریسک مانند سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت یا گزینه‌های با ریسک بیشتر مانند بورس، طلا یا ارز دیجیتال باشند. ترکیب دارایی هر طرح سرمایه‌گذاری نشان از نحوه مدیریت دارایی‌ها و رویکرد شرکت دارد. سرمایه‌گذاران با بررسی ترکیب دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند صندوق مورد نظر خود را انتخاب کنند.

طرح‌های سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال به تازگی شکل گرفته‌اند و آرگو نیز طرح‌های تضمینی و سودآور خود را مبتنی بر بازار ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. ممکن است شما بخواهید با کمترین ریسک وارد بازار ارز دیجیتال شوید و امنیت پولتان را تضمین کنید یا اینکه انتظار سودآوری بالایی از سرمایه خود داشته باشید و بخواهید با قبول ریسک، میزان سودتان را بیشتر کنید.

طرح‌های سرمایه‌گذاری مشترک یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هستند که شرایط سرمایه‌گذاری در بازار را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه‌گذاران مختلف بخصوص برای افراد مبتدی ساده می‌کنند. این صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد غیرحرفه‌ای را از حالت مستقیم به غیرمستقیم تبدیل کرده و در این راه مزایای متعددی را هم برای بازار و هم برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کنند. طرح‌های سرمایه‌گذاری مشترک از یک‌سو با ارائه راهکار مناسب مبتنی بر فناوری موجب تشویق سرمایه‌گذاری غیرمستقیم شده و ورود افراد غیرحرفه‌ای را به بازار تسهیل می‌کنند و از سوی دیگر این امکان را پدید می‌آورند که ضمن کسب سود خوب، ریسک سرمایه‌گذاران را نیز کاهش دهند. مدیریت حرفه‌ای دارایی‌، سرمایه‌گذاری آسان، نقدشوندگی بالا، بازدهی مناسب سود و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری از مهمترین مزایای طرح‌های سرمایه‌گذاری مشترک به شمار می‌آیند که هر سرمایه‌گذاری را به مشارکت در این طرح‌ها ترغیب خواهد کرد.

طرح‌های سرمایه‌گذاری با توجه به امکانات و توانایی‌هایی که در اختیار دارند، تلاش می‌کنند که سرمایه‌گذاری در بازار را جذاب‌تر کرده و فرصت‌ها و انتخاب‌های بیشتری را با ریسک کمتر و بازدهی بالاتر برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند. تنوع طرح‌ها متناسب با خواسته‌ها و انتظارات سرمایه‌گذاران گوناگون از جمله مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است.

اگر اطلاعات یا زمان کافی برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال ندارید اما علاقمند به سرمایه‌گذاری در این بازار هستید، کافیست طرح‌های سرمایه‌گذاری آرگو را بررسی و طرح موردنظر خود را انتخاب کنید تا با ریسک مناسب، سود خوبی را از سرمایه‌گذاری در طرح‌ها کسب کنید.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *