مهمترین دلایل سرمایه گذاری روی طلا

شاید بتوان استقلال مالی را یکی از دلایل سرمایه‌گذاری افراد بر روی طلا دانست. یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران مشهور دنیا در رابطه با خرید طلا گفته است: “اگر شما طلا ندارید به این معناست که نه تاریخ را شناخته‌اید و نه از اقتصاد سر در می‌آورید!” خرید طلا به عنوان یک دارایی کلیدی و حفظ آن در سبد سرمایه‌گذاری در عصر معاصر یکی از روش‌های مهم حفظ ارزش سرمایه و مدیریت ثروت به شمار می‌آید. بنابراین هر فردی که هدف خود را حفظ سرمایه و کسب ثروت می‌داند بهتر است این دارایی باارزش را در سبد سرمایه‌گذاری خود جای دهد.

ارزش طلا در طی ۳۰ سال گذشته نه تنها کم نشده بلکه چندین برابر نیز شده است. افراد با سرمایه‌گذاری در این بازار توانسته‌اند سرمایه‌ای که دارند را بیش از رشد تورم چندین برابر کنند. قیمت این فلز گرانبها به دلیل کمیابی و وابستگی به دلار، در ایران روز به روز در حال افزایش است. بدون شک سرمایه‌گذاری در این بازار یکی از جذاب‌ترین و بی‌ضررترین بازارها در ایران به شمار می‌آید. شاید اگر شما بخشی از سرمایه خود را وارد بازار بورس کنید انتظار سود بیشتر از سرمایه گذاری بر بازار طلا را هم داشته باشید اما نباید فراموش کرد که بازار بورس نوسان غیرمنتظره داشته و ممکن است نه تنها سودی به دست نیاورید بلکه ضرر کنید. در اغلب کشورها به دلیل کاهش ارزش پول، مردم از ترس کاهش ارزش سرمایه خود و جهت حفظ ارزش سرمایه نسبت به تورم اقدام به سرمایه‌گذاری بر روی طلای آبشده و یا سایر فلزات گرانبها می‌کنند.

مردم ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با توجه به شرایط نابسامان بازار و تحریم‌های اقتصادی، مردم برای حفظ ارزش سرمایه و به دلیل خاصیت نقد شوندگی سریع و بدون محدودیت بازار طلا، مشغول به خرید طلا هستند و سودهای خوبی را از این معاملات بدست آورده‌اند. در ادامه به مهمترین دلایل سرمایه‌گذاری در بازار طلا اشاره خواهیم داشت.

۱- سود زیاد از سرمایه‌گذاری بلندمدت
شما به راحتی می‌توانید قیمت طلا در سال‌های گذشته را مورد بررسی قرار دهید. بی‌شک قیمت طلا به عنوان نمونه از سال ۹۴ تا ۹۹ چندین برابر شده است. حفظ و نگهداری طلا بویژه طلای آبشده که بدون کارمزد و مالیات می‌توان آن را خریداری کرد، سود بسیار خوبی را در بلندمدت نصیب سرمایه‌گذار خواهد کرد.

۲- حفظ ارزش سرمایه مطابق با تورم‌
بیش از سه دهه است که شاهد کاهش ارزش پول ملی هستیم. فعالان اقتصادی و متخصصان با ارائه روش‌های مختلفی در تلاش هستند تا از این امر جلوگیری کنند هرچند تاکنون دولت‌ها موفق به ایجاد اقتصادی مولد و درون‌زا نشده‌اند و همچنان وابستگی اقتصادی به نفت تحولی را ایجاد نکرده است. تورم نیز همواره در تلاش فتح قله‌های جدید است و درنتیجه قیمت سهام و کالاها را نیز با خود بالا می‌برد. افراد همیشه در تلاش هستند که راهی برای جلوگیری از کاهش ارزش سرمایه خود پیدا کنند تا همسان با شرایط کشور این راه را سیر کنند. در کشور ما شاهد تورمی روزافزون هستیم تا جایی که قیمت سهام‌ها و بخش‌های سرمایه گذاری نیز شاهد افزایش قیمت هستند و نرخ کالا گاه هفتگی با رشد مواجه است. بنابراین طلا گزینه مناسب و درستی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود زیرا ارزش آن در طی سه دهه افزایش نجومی داشته است. پس می‌توان با خرید طلای آبشده ارزش سرمایه را در کنار تورم حفظ کرد.

۳- سرعت نقدشوندگی بالا
طلا همیشه در بازار مورد توجه قرار دارد و همیشه خریدار برای آن پیدا می‌شود. معامله‌گران این بازار هر زمانی که نیاز به سرمایه نقد داشته باشند براحتی و بدون دغدغه خریدار، می‌توانند آن را ظرف مدت یک روز تبدیل به پول کنند.

۴- نوسانات قیمت جهانی طلا
با توجه به رخدادها، بحران‌ها و تصمیمات سیاسی در جهان، بهای فلزات اساسی نیز دچار نوسان می‌شوند. اگر قیمت این فلز گرانبها در اثر شرایط بحرانی دچار نوسان شود و بازار جهانی طلا کاهشی یا افزایشی شود در زمان اندکی تاثیرش را روی قیمت طلای داخلی نیز خواهد گذاشت. سرمایه‌گذاران همواره از این تاثیرات برای کسب سود استفاده می‌کنند.

امروزه فرصت‌های بسیار زیادی در ایران برای سرمایه‌گذاری بر روی طلا وجود دارد و این فرصت‌های بسیار بکر به صورت روزانه و هفتگی و سالانه در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که به دلایل اشاره‌شده در بالا بر روی این فلز ارزشمند سرمایه‌گذاری می‌کنند. اگر قصد شما سرمایه‌گذاری بی دردسر و با هدف سود و خیالی آسوده است می‌توانید حتی با ۱۲۰هزار تومان در آرگو طلای آبشده را بصورت آنلاین خریداری کرده و هر زمان که تمایل داشته باشید نسبت به فروش آن با قیمت روز اقدام کنید.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *