خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی آنلاین

بیت کوین ماهیت فیزیکی ندارد و بصورت دیجیتالی قابل انتقال است. برای خرید بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی نیاز به مراجعه حضوری نیست و می‌توانید از طریق سایت‌هایی که بعنوان صرافی شناخته می‌شوند نسبت به خرید و فروش آنلاین ارزهای دیجیتال اقدام کنید. پرسشی که همواره برای افراد تازه‌کار پیش می‌آید این است که آیا باید مبلغ زیادی مثلا یازده هزار دلار خرج کنیم تا یک بیت کوین بخریم یا می‌توان با مبلغی کمتر و متناسب با بودجه نیز ارز دیجیتال موردنظر خود را بخریم؟ پاسخ به این پرسش ساده است. شما لازم نیست حتما یک بیت کوین یا یک واحد از هر ارز دیجیتال را خریداری کنید. به عنوان مثال بیت کوین یک ارز دیجیتال است که تا هشت رقم اعشار قابل تقسیم بوده و شما می‌توانید بر اساس بودجه سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال می‌توانید به هر میزان از یک واحد بیت کوین را بخرید.

ارزهای دیجیتال بویژه بیت کوین با توجه به رشد سریع آن‌ها در سال‌های اخیر، توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده‌اند. تمایل مردم به خرید ارز دیجیتال به عنوان گزینه‌ سرمایه‌گذاری و یک دارایی که در طول زمان ارزش آن بیشتر نیز خواهد شد همواره در حال افزایش است. شیوه‌های مختلفی برای خرید ارز دیجیتال وجود دارد که در این مقاله به نحوه خرید از صرافی‌ها به عنوانی روشی متداول خواهیم پرداخت.

امن‌ترین روش خرید ارز دیجیتال مراجعه به یک ‌سایت صرافی مانند آرگو است. اگرچه شما می‌توانید به روش‌های دیگری یا از سایر افراد حقیقی ارز دیجیتال را خریداری کنید اما مراجعه به صرافی معتبر آنلاین روش امن‌تری محسوب می‌شود. خرید ارزهای دیجیتال از طریق شبکه‌های اجتماعی و افراد ناشناس بخاطر تراکنش‌های نیمه‌ناشناس ریسک بالایی دارد. کاربرانی که ساکن ایران هستند می‌توانند در یک صرافی آنلاین ایرانی، به‌راحتی با کارت بانکی خود بطور مستقیم ارز دیجیتالی بخرند یا ارزهای دیجیتال خود را به ریال تبدیل کنند. اگر کاربری در خارج از کشور زندگی می‌کند، برای خرید ارز دیجیتال با کارت اعتباری یا حساب بانکی خود از یک صرافی خارجی می‌تواند ارز دیجیتال موردنیازش را خریداری کند.

صرافی ارز دیجیتال
صرافی‌های ارز دیجیتال بر خلاف تصوری که از صرافی‌ها به عنوان جایی برای خرید و فروش دلار، یورو و ارزهای خارجی داریم، سایت‌ها و بسترهای آنلاینی هستند که یا ارزهای دیجیتال مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم و تتر را می‌فروشند و یا بستری برای دو طرف معامله به وجود می‌آورند تا خرید و فروش ارزهای دیجیتال براحتی و در سریعترین زمان ممکن انجام شود. صرافی‌ها از نظر محل فعالیتشان به صرافی‌های داخل کشور و خارج کشور تقسیم می‌شوند که هر دسته الزامات خاص خود را برای مشتریان دارند. برای نمونه تقریبا تمامی صرافی‌های داخلی جهت احراز هویت از مشتریان خود کارت‌ بانکی، شناسایی و عکس سلفی درخواست می‌کنند. از سوی دیگر بیشتر صرافی‌های خارجی تنها زمانی احراز هویت را ضروری می‌دانند که مبلغ برداشت یا معامله از حد معینی تجاوز کند. با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌گیری بیش از پیش شرایط استفاده پلتفرم‌های خارجی پیش‌تر کاربران ایرانی به طور گسترده از آن برای خرید بیت کوین استفاده می‌کردند، خرید مستقیم ارزهای دیجیتال شناخته‌شده مانند بیت کوین، اتریوم، تتر و گاهی اوقات ریپل معمولا از صرافی‌های ایرانی ساده‌ترین شیوه برای افرادی است که قصد سرمایه‌گذاری دارند.

ثبت نام در صرافی
هر کاربر ابتدا فرم ثبت نام را با درج اطلاعات فردی تکمیل کرده و مدارک موردنیاز را در سایت صرافی بارگزاری می‌کند. تیم کارشناسی صرافی پس از بررسی مدارک هویت شخص را تایید کرده و اجازه معامله و خرید و فروش ارز دیجیتال را به کاربر می‌دهند. کاربر پس از خرید ارز دیجیتال می‌تواند ارز خود را به کیف پول اختصاصی خود نیز منتقل کند.

امنیت صرافی
شما در بازار ارزهای دیجیتال مسئول حفظ و نگهداری از دارایی‌های خودتان هستید. تراکنش‌های بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی نیمه‌ناشناس و برگشت‌ناپذیر هستند و اگر به‌دلیل عدم رعایت اقدامات مربوط به امنیت از شما سرقت شود، پیگیری آن بسیار مشکل خواهد بود. همچنین اگر کیف پول شما به هر دلیلی حذف شود و از آن نسخه پشتیبان نداشته باشید، باید بدانید که ارزهای دیجیتال خود را برای همیشه از دست داده‌اید.

ضرورت احراز هویت
اغلب صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی، پس از ثبت‌نام از کاربر خود مدارکی مانند کارت ملی را جهت احراز هویت درخواست می‌کنند. احراز هویت به این دلیل انجام می‌شود که صرافی مطمئن شود شما همان شخصی هستید که وارد بستر معاملاتی شده و ارزهای دیجیتال را خریداری کرده‌اید. بنابراین احراز هویت جهت جلوگیری از کلاهبرداری‌ و پولشویی احتمالی انجام می‌شود.

انتقال ارز دیجیتال از صرافی به کیف پول شخصی
خریداران و فروشندگان در صرافی‌های آنلاین داخلی معمولا افراد حقیقی هستند و صرافی فقط نقش واسطه را بازی کرده و از هر سفارش اندکی کارمزد برای خدمات خود دریافت می‌کند. پس از خرید ارز دیجیتال، برخی از سایت‌ها بیت کوین را روی کیف پول‌های موجود روی سایت ذخیره می‌کنند، اما برای امنیت بیشتر می‌توانید ارزهای دیجیتال‌ خود را به کیف پول شخصی منتقل کنید. بطور مثال برای انتقال بیت کوین از کیف پول صرافی به کیف پول شخصی می‌توانید نشانی کیف پول بیت کوین شخصی خود را در قسمت برداشت ثبت کرده و در مدت زمان کمی دارایی بیت کوین خود را در کیف پول شخصی خود داشته باشید. هر چند برخی صرافی‌ها جهت انتقال ارز دیجیتال از کیف پول صرافی به کیف پول شخصی مقداری کارمزد دریافت می‌کنند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *