بیت کوین یا طلا؛ سرمایه‌گذاری در کدام بازار بهتر است؟

بیت‌کوین و طلا از جمله دارایی‌های رایجی هستند که می‌توان آنها را به سبد سرمایه گذاری افزود. این روزها که اغلب به دنبال سرمایه‌گذاری امن و افزایش دارایی خود هستند، ناگزیر این پرسش مطرح می‌شود که کدام دارایی ارزش خود را در هر شرایطی از جمله تورم حفظ خواهد کرد. غیر از سرمایه‌گذاری بر روی املاک یا خرید سهام، ارز دیجیتال نیز دارایی محبوبی است که سرمایه‌گذاران در این سال‌ها به دنبال آن هستند.
گردش پولی که ارزش آن به طور مستقیم به ارزش یک کالای خاص مرتبط است و معمولا این پول در حجم زیاد توسط سازمان‌های دولتی به گردش در می‌آید را پول سخت می‌نامند. پول سخت دارای پشتیبان است که در اینجا این پول ها دارای پشتیبانی ارز دیجیتال هستند. بیت‌کوین‌ها استفاده از پول‌های سخت را افزایش می‌دهند و هر فرد برای تولید بیت‌کوین باید حسابی باز کند و همه چیز باید مرتب و حسابرسی شده باشد و قوانینی که برای بیت‌کوین در حال حاضر وجود دارد مانند قوانینی است که در سال‌های دور برای طلا وجود داشت.

بیت‌کوین یک طلای دیجیتال است
سرمایه‌گذاران و علاقمندان خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کو‌ین را طلای دیجیتال می‌نامند. این مقایسه شما را به سمت تشابه بین این دو دارایی می‌برد. عمده‌ترین تفاوت طلا و بیت کو‌ین با ارزهای فیات در این است که  هر دو موجودی محدودی دارند. اگرچه تعیین مقدارموجودی دقیق طلای باقیمانده در جهان دقیقا مشخص نیست، اما این نکته را می‌دانیم که حداکثر سقف موجودی بیت کو‌ین ۲۱ میلیون کوین است. بنابراین پس از رسیدن به این سقف، می‌دانیم که دیگر هیچ بیت‌کوینی استخراج نخواهد شد.

سرگذشت طلا و بیت‌کوین
طلا ارزش و قدمتی چندهزار ساله دارد و به عنوان یک موجودی قابل اعتماد برای مبادله کالا مورد استفاده قرار می‌گرفت. از سوی دیگر سرمایه‌گذاری و خرید بیت‌کوین به معنای سرمایه‌گذاری در یک تحول فناورانه به شمار می‌آید. افرادی که بیت کوین را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب می‌کنند، افراد بلندپروازی هستند و چشم به راه تبدیل شدن بیت‌کوین به عنوان سرآمدترین دارایی پولی جهان، به جای طلا و دلار آمریکا هستند.

طلا و بیت‌کوین؛ شباهت‌ها و تفاوت‌ها
بیت کوین و طلا هر دو قابل استخراج هستند. اما نحوه استخراج آنها با یکدیگر متفاوت است. برای استخراج طلا باید زمین را حفر کرد تا به این دارایی گرانبها دست یافت، اما استخراج یا ماینینگ بیت‌کوین به صورت الگوریتمی است و به نودهای پرمصرف نیاز دارد که معادلات را حل کنند تا تراکنش‌های بلاکچین حل شده و بیت کوین بیشتری ایجاد شود. بیت‌کوین و طلا به عنوان دارایی امن شناخته می‌شوند، هیچکدام از آنها را نمی‌توان هر وقت که به آنها احتیاج داشتیم، مانند ارز فیات چاپ کرد. این نکته باعث می‌شود که این دارایی‌ها ارزش خود را با گذشت زمان حفظ کنند. این موضوع بدان معنا است که ارزش و نرخ سود بیت‌کوین تحت تاثیر تصمیمات دولتی نیست. هر دو دارایی‌ تحت تاثیر احساسات هستند. بیت‌کوین به عنوان یک دارایی پرنوسان شناخته می‌شود و اگر احساس مثبتی پیرامون بازار ارز دیجیتال وجود داشته باشد، این کوین عملکرد خوبی خواهد داشت. ارزش طلا نیز به عنوان یک فلز گرانبها تحت تاثیر احساسات است و اگر سرمایه‌گذاران معتقد باشند که شاهد افزایش قیمت آن خواهند بود، ارزش آن افزایش می‌یابد. هرچند نوسانات طلا تحت تاثیر عوامل دیگری مانند افزایش و کاهش قیمت دلار نیز هست. طلا شکل فیزیکی دارد، در حالی که بیت‌کو‌ین ماهیت دیجیتالی دارد. طلا یک دارایی ملموس است که از آن می‌توان برای ایجاد محصولات دیگر نظیر جواهرات استفاده کرد، در حالی که بیت کو‌ین صرفا یک سرمایه‌گذاری دیجیتالی است.

محدودیت منابع
منابع موجود طلا محدود بوده و روز به روز درحال کاهش است، این امر مفهوم ارزش طلا را به وضوح نشان می‌دهد. از آنجایی که ذخیره‌ی جهانی طلا هر سال به میزان ۱.۵ درصد رشد می‌کند، ویژگی‌های منحصربه‌فرد طلا سبب شده تا از نظر ذخیره‌ موجودی باارزش، بالاتر از فلزات گران‌بهای دیگری مانند نقره و پلاتین قرار گیرد. بر همین اساس، پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آینده، شاهد روند رو به رشد طلاهای کاغذی باشیم. امروزه طلای فیزیکی غالبا در فرایندهای تسویه به کار گرفته می‌شود. این امر، میزان تاثیرگذاری بازار بر قیمت طلا در سال‌های آینده را محدود خواهد کرد.

طلا و بیت‌کوین ویژگی‌های مشترک فراوانی با یکدیگر دارند. هیچ کدام از آن‌ها، درآمد ماهیانه‌ مشخصی را برای سرمایه‌گذار ایجاد نمی‌کنند، موجودی آن‌ها محدود است و هر دو توسط سرمایه‌گذارانی خریداری می‌شوند که از افت ارزش پول‌های فیات نگران هستند. اکنون سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین یا طلا به میزان ریسک‌پذیری شما بستگی دارد. اگر به دنبال دارایی امن بدون پاداش پرریسک هستید، سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی طلا می‌تواند برای شما مناسب باشد. اما اگر می‌خواهید برای آینده و افزایش قیمت بیت‌کوین آماده شوید، سرمایه‌گذاری بر روی بازار ارز دیجیتال ایده بدی نیست و می‌تواند دارایی ارزشمندی برای سال‌های آتی شما باشد.

آرگو بستر معاملاتی آنلاینی است که فرصت خرید و فروش ارزهای دیجیتال و طلا را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. شما با هر میزان بودجه می‌توانید از این فرصت سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوید.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *