چگونه با درآمد کم سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری با پول کم، غیرممکن نیست. هر فردی با مدیریت مالی صحیح، افزایش جریان‌های درآمدی و پس‌انداز بخشی از درآمد خود می‌تواند به سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف برای افزایش سرمایه بیاندیشد. شاید باور این موضوع برای بسیاری از افراد سخت باشد که بتوان با پس‌انداز مبالغ اندک، سرمایه‌گذاری مناسبی برای کسب سود در آینده پبدا کرد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تصور می‌کنید سرمایه‌گذاری با پول کم غیرممکن است این مطلب را مطالعه کنید.

سرمایه‌های بزرگ به مرور زمان خلق می‌شوند. برای داشتن سرمایه ۱۰۰ میلیونی می‌توان با مبالغ کم نیز شروع به سرمایه‌گذاری کرد. سرمایه‌گذاری با گذشت زمان ارزش بیشتری پیدا می‌کند. پس ابتدا باید واقع‌بین و صبور باشید. سرمایه‌گذاری با پول کم معمولا دغدغه افرادی است که درآمد ثابتی دارند و می‌خواهند در بلندمدت سرمایه قابل توجهی داشته باشند.

ارزش پول و تورم را در نظر داشته باشید
فرقی ندارد که سرمایه شما ۱۰ میلیون تومان باشد یا ۱ میلیون تومان، برای سرمایه‌گذاری شما نیاز به آگاهی از الفبای سرمایه‌گذاری دارید. مفهوم سرمایه‌گذاری برای پول مازاد مطرح می‌شود. بنابراین برای سرمایه‌گذاری، استفاده از پولی که با آن هزینه‌های زندگی خود را می‌پردازید، توصیه نمی‌شود. اگر پول یا سرمایه شما جایی است که گزینه‌های بهتری با سود بالاتر برای آن وجود دارد، شما در عمل سودی نخواهید کرد. فرض کنید شما پول خود را در یک سپرده بانکی قرار داده‌اید و سودی ماهانه دریافت می‌کنید. اگر سود ماهانه شما از نرخ تورم پایین‌تر باشد شما در حال ضرر هستید.

نقدشوندگی را از یاد نبرید
اگر تاکنون به نقدشوندگی به عنوان یک عامل مهم در سرمایه‌گذاری فکر نکرده‌اید، کافیست کمی بیشتر در مورد سرمایه‌گذاری فکر کنید. فرض کنید یک واحدمسکونی خریداری کرده‌اید و این واحد مسکونی در طول ۳ سال سودی ۳۰ درصدی برای شما داشته است. حال قصد فروش آن برای تبدیل دارایی خود به سرمایه نقدی را دارید. آیا این واحد مسکونی به سرعت و با سودی که مدنظر شماست نقد خواهد شد؟ ممکن است فروش این واحد مسکونی ۳ ماه زمان ببرد و سود ۳۰ درصدی شما به ۱۰ درصد کاهش پیدا کند.

هدف از سرمایه‌گذاری با پول کم
ممکن است شما به دنبال سرمایه‌گذاری خاصی باشید که به سرعت رشد کند و برای این هدف هر میزان ریسکی را نیز می‌پذیرید. یا شاید برعکس به یک برنامه بلندمدت فکر می‌کنید و ریسک کمی را قبول خواهید کرد. بنابراین براساس هدف، تصمیمات مختلفی درباره سرمایه‌گذاری می‌توان اتخاذ کرد. سرمایه‌گذاری کم ریسک معمولا انتخاب افرادی است که به دوره بازنشستگی نزدیک هستند و نمی‌خواهند سرمایه خود را از دست بدهند. سرمایه‌گذاری‌هایی مانند خرید اوراق مشارکت، خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک. سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط برای بازدهی بهتر است. اگر می‌توانید ریسک بیشتری کنید و پولتان را در آینده نزدیک نیاز ندارید، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بزرگ که سود نقدی خوبی پرداخت می‌کنند یا سرمایه‌گذاری در طلا و ارزهای دیجیتال گزینه مناسبی است. سرمایه‌گذاری پرریسک برای دستیابی به بازدهی بیشتر است. اگر توانایی ریسک بخش زیادی از پو‌لتان برای کسب سود بیشتر را دارید، پس رشد سریع یک هدف مناسب برای شماست. در این شرایط باید در سهام شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که آینده خوبی دارند ولی ریسک‌شان بیشتر است یا بر روی ارزهای دیجیتالی با سرعت رشد بالا سرمایه‌گذاری کنید. این هدف پرریسک برای زمانی مناسب است که مدتی طولانی نیاز به پول ندارید و می‌توانید صبر کنید تا شرکت یا ارز دیجیتالی موردنظر، بزرگ شده تا سود بیشتری کسب کنید. سرمایه‌گذاری با اهداف ترکیبی نیز امکان‌پذیر است. مثلا ممکن است شما طرفدار ریسک بالا و سود بالا در بلندمدت باشید ولی بخشی از سرمایه‌ خود را برای کاهش ریسک، صرف خرید سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنید.

انتخاب صندوق سرمایه گذاری با شماست
اگر نگاه بلندمدت دارید و می‌خواهید برای ۵ سال متوالی هر ماه مقداری سرمایه‌گذاری کنید، صندوق‌های سهامی، ارزهای دیجیتال و طلا گزینه‌های بسیار خوبی هستند. مزیت بسیار خوب این صندوق‌ها نقدشوندگی بالا و قابلیت معامله آنلاین است. شما بدون نیاز به مراجعه حضوری می‌توانید به صورت آنلاین در صندوق‌های قابل معامله سرمایه‌گذاری کنید و یک روز پس از فروش دارایی، پول به حساب بانکی شما واریز می‌شود.
آرگو بعنوان بستر معاملاتی آنلاین این امکان را برای کاربران فراهم کرده است تا با هر میزان پس انداز بتوانند در بازار طلا، به هر اندازه طلای آبشده خریداری کرده و یا سرمایه خود را صرف خرید ارزهای دیجیتال بیت‌کوین، اتریوم و تتر کنند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *