بررسی نقش طلا در سبد سرمایه‌گذاری

بازار طلا با توجه به ارزش مبادلات و گستردگی جغرافیایی آن، یکی از بزرگترین و نقدشونده‌ترین بازارها در جهان است و این بازار با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده است. طلای آبشده بیش از هر دارایی مطمئن دیگری به عنوان ابزار تنوع‌بخشی سبدهای سرمایه‌گذاری برای مدیریت ریسک، محافظت از ارزش آنها در برابر تورم و ریسک نوسان‌های نرخ ارز استفاده می‌شود.
نقش و اهمیت طلا در جهان غیر قابل انکار است. طلا در سیاست، اقتصاد و قدرت نقش‌های متفاوتی از خود به جا گذاشته است . طلا نه تنها اعتبار اجتماعی می‌آورد بلکه دامنه قدرت را می‌گستراند و می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای مهم قدرت تلقی شود. طلا در شکل گیری تاریخ بشر اهمیت زیادی دارد. قبل از اینکه پول به شکل امروزی آن رواج پیدا کند سکه‌های ضرب شده از طلای آبشده کار مبادله و تجارت را در میان مردم تسهیل می‌کرده است.

همبستگی کم و منفی طلا با سایر دارایی‌های مالی از قبیل سهام و اوراق با درآمد ثابت باعث می‌شود که افزودن آن به سبد سرمایه‌گذاری که شامل دارایی‌های صرفاً مالی است، افزایش بازدهی در ازای هر واحد ریسک را در پی داشته باشد. از طرفی کارایی بالای بازار طلا باعث شده است که این فلز در مقایسه با سایر کالاهای اساسی، مزایای تنوع‌بخشی بیشتری را نه‌تنها در سبد سرمایه‌گذاری شامل سهام و اوراق قرضه، بلکه در سبد سهام شرکت‌های تولیدکننده فلزات اساسی نیز داشته باشد.
انتظارات سرمایه‌گذاران به جز عرضه و تقاضا نیز در تعیین قیمت طلا نقش دارد. مجموع این ویژگی‌ها باعث شده است در هنگام بحران و آشفتگی در سایر بازارها، افزایش ناگهانی قیمت‌ها و تنش‌های تورمی، فروپاشی نظام‌های مالی، جنگ ارزها و ناآرامی‌های سیاسی، حجم وسیعی از سرمایه‌گذاران طلای آبشده را به عنوان موضوع سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.

افزایش بی‌اعتمادی‌ها، بازدهی منفی اوراق قرضه دولتی در بیشتر کشورها و پیامدهای جنگ تجاری تا جایی پیش رفته است که بسیاری از تحلیلگران در شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری افزودن طلا به سبد دارایی‌ها را توصیه می‌کنند. رویدادهای سیاسی مختلف از جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان گرفته تا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت)، تشدید تنش‌ها در خاورمیانه و شیوع ویروس کرونا، تاثیر قابل توجهی بر رشد قیمت طلا داشته است. شیوع کرونا در ابتدا البته موجب افت چشمگیر یوان در برابر دلار و افزایش شاخص دلار شد. مداخله بانک مرکزی چین و تزریق میلیاردها دلار به بازارهای مالی اما از رشد بیشتر دلار جلوگیری کرد.

تحلیلگران بر این باورند که یکی از دلایل مهم رشد قیمت جهانی طلا، افت دلار در برابر سایر ارزها بوده است. عمدتا با افت ارزش پول کشورها، سرمایه‌گذاران به‌دنبال فلز گرانبها می‌روند.

جنگ تجاری از مهم‌ترین عوامل رشد طلا
از نیمه‌های سال ۲۰۱۸ و پس از آنکه ایالات متحده و چین تعرفه‌های مقابله‌جویانه بر کالاهای یکدیگر وضع کردند، جهان دچار عدم قطعیت شد. جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا از دیگر عواملی است که نقش طلای آبشده را به‌عنوان یک دارایی بدون ریسک در بازارهای مالی پررنگ‌تر کرد. گزارش‌ها نشان می‌دهد قیمت هر اونس طلا از ۱۱۸۰ دلار در اواسط آگوست ۲۰۱۸ تا سپتامبر ۲۰۲۰ رشدی ۷۰ درصدی را تجربه کرد و به بالاترین سطح شش سال گذشته یعنی ۱۹۴۰ دلار رسید. اگرچه به‌لحاظ منطقی انتظار می‌رود که با پایان جنگ تجاری، فلز زرد روند نزولی به‌خود بگیرد، اما نباید فراموش کرد که با افت دلار، قیمت طلا افزایش خواهد یافت.

خرید طلا یک ضرورت در سرمایه‌گذاری است
علاقه سرمایه‌گذاران به طلا و رشد تقاضا برای آن با روش‌های متفاوتی ارزیابی می‌شود. یکی از این روش‌ها جریان ورود سرمایه‌ها به صندوق‌های قابل معامله (ETF) است. رشد سهام شرکت‌هایی مانند نیومومت گلد کورپ و باریک گلد نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران آمریکایی به‌دنبال کاهش ریسک هستند؛ درست مانند سرمایه‌گذاران استرالیایی در دورانی که  دلار این کشور از ابتدای سال ۲۰۱۸ روند نزولی به خود گرفت. به‌طور قطع با افزایش نوسانات ارزی در کشورها، تقاضا برای خرید طلای آبشده و قیمت آن افزایش می‌یابد.
به‌همین دلیل است که شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری افزودن طلا را به سبد سرمایه‌گذاری توصیه می‌کنند. در صورت باقی ماندن اثرات جنگ‌ تجاری در بلندمدت و ادامه روند کاهش نرخ بهره، این توصیه را باید جدی گرفت. با توجه به منفی شدن بازدهی اوراق قرضه دولتی، انتظار می‌رود نقش طلا بیش از گذشته در سبدهای سرمایه‌گذاری پررنگ باشد. این اقدام در بلندمدت تاثیر بسیاری بر بازدهی‎ها دارد. با توجه به شرایط اقتصادی موجود، خرید طلا حتی بصورت طلای آبشده دیگر یک گزینه نیست و ضرورت افزودن آن به سبد سرمایه‌گذاری یک ضرورت محسوب می‌شود.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *