تفاوت بازار ارزهای دیجیتال و بازار بورس (بخش اول)

معامله‌گران ارز دیجیتال، اغلب تجربه خودشان را از معامله دارایی‌هایی مانند سهام به دست آورده‌اند اما بدون تشخیص تفاوت‌های اصلی میان بازار بورس و ارزهای دیجیتال، نمی‌توانستند به موفقیت دست پیدا کنند. تحقیقات نشان داده است که تعداد معامله‌گران ارزهای دیجیتال که تجربه‌ای در بورس نداشته‌اند از معامله‌گران باتجربه بیشتر است. فرقی نمی‌کند که در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال تریدری باتجربه باشید یا تازه‌کار؛ به هر صورت لازم است با تفاوت‌های کلیدی معامله در این دو بازار آشنا شوید.

تحلیل بازار ارزهای دیجیتال سخت‌تر از بازار بورس است
اگر تحلیلگر باتجربه‌ای در بازار ارزهای دیجیتال باشید، تحلیل بازار سهام رای شما کار آسانی خواهد بود. براساس قاعده ریسک و پاداش، هر چه ریسک بیشتری در یک معامله باشد، سود آن بیشتر خواهد بود. ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ریسک در بازار ارزهای دیجیتال بالاتر است اما سود یک روز آن می‌تواند برابر با سود یک سال بازار بورس باشد. در بازار بورس کمتر شاهد رشد روزانه بیش از ۱۰ درصد یک سهم خواهیم بود، اما در بازار ارزهای دیجیتال رشد بیش از ۲۰ درصد نیز یک ویژگی بدیهی و طبیعی محسوب می‌شود.
بخش بزرگی از تحلیل بازار بورس بر اساس اخبار و وقایع است و تحلیل تکنیکال بخش کوچکی را به خود اختصاص می‌دهد. از سوی دیگر، تحلیل تکنیکال در معامله بازار ارزهای دیجیتال نقش مهمی را ایفا می‌کند. بازار ارزهای دیجیتال مبتنی بر احساسات است و تنها ابزار شناسایی احساسات بازار نمودارها و الگوها هستند. تحلیلگران باتجربه بورس بر سختی تحلیل بازار ارزهای دیجیتال اذعان داشته‌اند زیرا در این بازار با هیچ شرکت یا نهاد خاصی در ارتباط نیستیم تا در پیش‌بینی اتفاقات کمک کنند.

ساعت کار بازار و کارمزد معاملات
زمان کاری بازار بورس در دنیا محدود به زمان خاصی در روز است و در روزهای تعطیل نیز بازار بورس فعالیتی ندارد. ساعات کاری بورس در ایران از ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر است. هر چند با توجه به توسعه بازار تصمیماتی مبنی بر دو زمانه کردن ساعات فعالیت بازار برای خرید و فروش سهام انجام شد اما در مقابل، معامله ارز دیجیتال را می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز انجام دهید و محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد. حتی کاربران در روزهای تعطیل نیز می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند. میزان کارمزد در معاملات بورس نسبت به کارمزد معامله ارز دیجیتال بیشتر است. در هر خرید و فروش سهام چیزی حدود یک و نیم درصد از سرمایه کارگزاران معاملاتی به عنوان کارمزد کم خواهد شد. این رقم در معاملات کلان بسیار قابل توجه خواهد بود. در حالی که در بازار ارز دیجیتال میزان کارمزد به ازای خرید و فروش هر ارز بسیار ناچیز است. البته باید در نظر داشت میزان کارمزد تمام ارزهای دیجیتال یکسان نیست و از طرفی، میزان کارمزد صرافی‌ها با یکدیگر متفاوت است.

نوسانات قیمت و سوددهی
یکی از تفاوت‌های بارز میان دو بازار ارز دییجتال و بورس، نوسانات قیمتی است. نوسانات روزانه قیمت در بورس، هرگز بیشتر از پنج یا ده درصد نمی‌شود. در حالی که نوسانات قیمت در مورد ارزهای دیجیتال، بسیار متغیر و سریع است. همین موضوع سبب شده است تا در بازار ارز دیجیتال شاهد رشدها و ریزش‌های بسیار بزرگ تنها در طی چند ساعت باشیم. موضوع دیگر سوددهی است که در بازار بورس به میزان پرداختی که با دستور هیئت مدیره شرکت و موافقت مجمع عمومی به سهام‌داران آن شرکت داده می‌شود، سود سهام گفته می‌شود. اما معادل سود سهام در دنیای ارزهای دیجیتال وجود ندارد. سرمایه‌گذاران و تریدرها در بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند با خرید و فروش در این بازار، سود خوبی به دست آورند.

سرمایه‌گذاری بلندمدت و کوتاه مدت
تریدرهای ارز دیجیتال، به دنبال کسب سود از سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، میان مدت و بلندمدت هستند. در اغلب موارد، تریدرها در انتظار نوسان‌گیری برای کسب سود در بازه زمانی کم نیز هستند؛ در حالی که سرمایه‌گذاران بورس با هدف کسب سود در دراز مدت و حتی گاهی چندین ساله سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که در بورس، سرمایه‌گذاری کوتاه مدت نیز امکان پذیر است. به ویژه افرادی که از توانایی انجام تحلیل‌های مالی برخوردار هستند، می‌توانند سود خوبی در خرید و فروش‌های مداوم به دست بیاورند اما کسب سودهای کلان در اغلب موارد نیازمند سرمایه‌گذاری بلندمدت است.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *