تفاوت بازار ارزهای دیجیتال و بازار بورس (بخش دوم)

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که معامله در بازار ارز‌های دیجیتال مانند معامله در بازار بورس است. این اشتباه زمانی درک خواهد شد که بسیاری از طرفداران معاملات بورس، تمام استراتژی‌های بازار بورس را در بازار ارزهای دیجیتال وارد کنند. بدبیاری‌های آنها از این نقطه آغاز می‌شود. قطعا تفاوت‌های اصلی زیادی بین این دو بازار وجود دارد و هر فردی که مدعی تجربه و تخصص در این زمینه باشد، به آن‌ها واقف است و باید آن‌ها را بداند.
انتخاب بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری، وابسته به کسب اطلاعات کافی درباره هر بازار است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تصمیم دارید تا شانس خود را در بازار ارزهای دیجیتال یا بورس امتحان کنید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا تفاوت‌های اصلی این دو بازار را پیش از سرمایه‌گذاری بشناسید.

تفاوت خرید و فروش ارز دیجیتال و سهام
یکی از روش‌های خرید و فروش ارز دیجیتال، استفاده از سایت و صرافی ارز دیجیتال معتبر است. صرافی‌ها در واقع یک پلتفرم دیجیتالی هستند که خرید و فروش ارز دیجیتال در آن انجام می‌شود. شما می‌توانید بعد از ثبت نام و احراز هویت در صرافی موردنظر، با شارژ حساب ریالی خود به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازید. برای نگهداری ارز دیجیتال به منظور انجام معامله ارز دیجیتال، وجود یک کیف پول ارز دیجیتال الزامی است. می‌توانید ارزهای دیجیتال را در کیف پول صرافی نگهداری کنید یا برای اطمینان خاطر، ارزهای خودتان را به یک کیف پول شخصی مطمئن انتقال دهید.
معاملات در بازار بورس به شکل دیگری انجام می‌شود. سرمایه‌گذاران برای خرید سهام، ابتدا باید به یک شرکت کارگزاری رسمی عضو بورس اوراق بهادار مراجعه کنند. برای شروع معاملات در بازار بورس، سرمایه‌گذار پس از افتتاح حساب در کارگزاری، کد مخصوص سهامداری دریافت خواهد کرد. پس از طی فرایند ثبت نام و احراز هویت، سرمایه‌گذار برای خرید و فروش سهام، میزان مبلغ موردنظر خود را به حساب کارگزاری واریز خواهد کرد. سپس با استفاده از بستر آنلاین کارگزاری می‌تواند به خرید و فروش سهام در بازار بورس بپردازد.

گزارشات مالی و دسترسی به اطلاعات
میزان استفاده از اطلاعات حساس یکی از مهمترین تفاوت‌های بازار بورس و ارزهای دیجیتال است. فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند بر ارزش یک سهام و یا ارز تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، شروع یک قرارداد بزرگ کاری می‌تواند ارزش سهام یک شرکت را به صورت قابل توجهی افزایش دهد. اگر افرادی که در جریان جزئیات پروژه هستند، شروع به خریداری سهام شرکت کنند، طبق قانون مجرم هستند. هرگونه تجارت بر پایه این فاکتورهای حساس در سهام غیر قانونی است. در حالی که این موارد در ارزهای دیجیتال منع قانونی ندارد. هیچ نهاد یا فرد خاصی در بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد که به اطلاعات خاصی دسترسی داشته باشد و بتواند از آنها سوءاستفاده کند. افراد می‌توانند بر اساس تحلیل خود، وضعیت بازار را ارزیابی کنند و به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.
قانون‌های مشخصی در بازار بورس وجود دارد که کمک می‌کند تا نحوه عملکرد، رشد و چشم‌اندازهای یک شرکت به صورت شفاف برای کارگزاران معین شود. به عنوان مثال، شرکت‌هایی که سهام خود را در بازار بورس قرار داده‌اند، باید به طور دوره‌ای صورتحساب مالی خود را منتشر کنند. در حالی که در بازار ارزهای دیجیتال، هیچ قانونی مبنی بر الزام ارائه صورت‌های مالی وجود ندارد.
دستکاری قیمت در بازار بورس امکان‌پذیر است. برخی از اخبارهای نادرست و ثبت سفارشات دروغین، می‌تواند باعث ایجاد سیگنال‌های غلط در ارتباط با ارزش واقعی یک سهام شود. بیشتر افراد فکر می‌کنند بازار ارز دیجیتال عاری از هرگونه دستکاری قیمت است. اما بازار ارز دیجیتال نیاز مانند سهام پتانسیل دستکاری در قیمت‌ها را دارد. برای مثال، گزاراشات کذب مبنی بر حجم معاملات دروغین توسط صرافی‌ها، می‌تواند منجر به ایجاد نوسان در قیمت ارز دیجیتال شود.

تحلیل بازار ارزهای دیجیتال پیچیده‌تر از تحلیل بازار بورس است. در بازار رمزارزها باید هر لحظه احتیاط کرد و شرایط را به درستی ارزیابی کرد. وقتی که شما در حال استراحت هستید، هزاران نفر در حال معامله ارزهای دیجیتال هستند و این کار تحلیل حتی یک ساعت بعد را سخت می‌کند. با این حال هرچند تحلیل بازار ارزهای دیجیتال سخت است، اما سود کسب شده از تحلیل درست نیز بالاتر از بازار بورس خواهد بود.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *