مدیریت سرمایه

چگونه سرمایه خود را مدیریت کنیم؟

مدیریت سرمایه نیازمند پیروی از اصول خاص و استراتژی مشخص است. ثروتمندان رفتارها و عملکردهای مالی مشخصی دارند که اگر به آنها توجه داشته باشیم می‌توانیم بصورت یک دستورالعمل در زندگی خود انجام دهیم تا بتوانیم ثروت خوبی را برای آینده خود به دست آوریم. مدیریت سرمایه و کسب ثروت به نوعی ترکیبی از دانش و هنر است. این مطلب به مواردی اشاره دارد که هر فرد برای مدیریت سرمایه باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشد.

تعیین اهداف مالی
اهداف مالی خود را به دقت تعیین کرده و بر اساس یک برنامه‌ریزی مشخص برای دستیابی به آنها تلاش کنید. نباید به هر هدفی که دست یافتید خود را قانع کنید. به حرکت ادامه دهید و اگر به تمامی اهداف مالی دست پیدا کردید، اهداف جدید و بزرگتری را برای خود تعیین کنید. همیشه معیاری برای اندازه‌گیری میزان پیشرفت خود داشته باشید تا در هدف‌گذاری و دست‌یابی به آن به راحتی گام بردارید. اگر در بازه‌های زمانی مشخص میزان پیشرفت خود را بررسی کنید و فاصله خود تا دستیابی به هدف را بدانید، شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت.

اولویت‌بندی
مدیریت زمان یکی از مهمترین نکات در مدیریت سرمایه و کسب ثروت است. ثروتمندان زمان و توان خود را بر روی فرصت‌های ارزشمند و پربازده سرمایه‌گذاری می‌کنند. ما در طول روز کارها و وظایف مشخصی داریم که باید آنها را به درستی انجام دهیم. نحوه مدیریت و کیفیت انجام این وظایف، موفقیت شما را در زندگی مشخص می‌کند. هر روز لیستی از کارها و وظایف خود تهیه کرده و آنها را بر اساس اولویت‌ مرتب کنید. سپس تمامی کارها را بر اساس اولویت و به بهترین شکل ممکن انجام دهید. با کسب این عادت می‌توانید هزینه‌های خود را برای مدیریت سرمایه اولویت‌بندی کنید. مهم نیست که درآمد شما کم یا زیاد باشد، در هر صورت لیستی از هزینه‌های هر ماه خود را تهیه کرده و بر اساس اولویت آنها را مرتب کنید. با مشاهده این لیست می‌توانید از مخارج غیرضروری جلوگیری کنید و پس‌انداز بهتری برای سرمایه‌گذاری داشته باشید.

کنترل سرمایه
نظارت بر میزان درآمد و هزینه کار سختی نیست. تنها نیاز به مدیریت دارد. شما برای کسب درآمد در طول ماه به سختی و با دقت کار می‌کنید پس بهتر است ارزش تلاش خود را بدانید تا پول خود را در مسیر درستی هزینه کنید. افرادی که با آگاهی پول خود را در بخش‌های درست هزینه می‌کنند معمولا پس‌انداز بیشتری به نسبت افرادی دارند که ناآگاهانه ولخرجی می‌کنند. ثبت مقادیر هزینه‌های ضروری هر ماه سبب می‌شود تا بیشتر از بودجه مشخص خرج نکنید. روش بهتر برای مدیریت سرمایه و پس‌انداز این است که به محض دریافت حقوق، مبلغ مشخصی را به عنوان پس‌انداز به حساب دیگری منتقل کنید تا بصورت خودکار کنترل صحیحی بر روی سرمایه خود داشته باشید.

خودداری از صرف کل درآمد
هر ماه ۱۵ تا ۲۰ درصد از درآمد خود را پس انداز کرده و این مبلغ را در بخش‌های مطمئن مانند خرید طلا، ارزهای دیجیتال، سهام و غیره سرمایه‌گذاری کنید. حتی اگر توانستید درصد بسیار کمتری پس‌انداز کنید جای نگرانی نیست. مدیریت سرمایه را با پسانداز کم نیز می‌توان انجام داد و به سوی سرمایه‌گذاری برد. اگر ۱۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشید و تمامی آن را خرج کنید، شما قطعا ورشکسته‌ محسوب می‌شوید. فردی می‌تواند در زندگی خود به ثبات مالی دست پیدا کند که مخارجش کمتر از میزان درآمد و منابع مالی او باشد.

جلوگیری از خلق بدهی سنگین
هیچ‌وقت وام‌ کوتاه‌مدت با بهره زیاد دریافت نکنید و بیشتر به دنبال وام‌های بلند‌مدت باشید تا درگیر بدهی‌ سنگین نشوید زیرا پولی که قرار است صرف سود وام با بهره سنگین ‌شود، می‌تواند پس‌انداز و در بخش سودآوری سرمایه‌گذاری شود.

حفظ سرمایه اولیه
حفظ سرمایه اولیه یکی از اصول مهم سرمایه‌گذاری است. هر فردی باید به این آگاهی دست پیدا کند که نه تنها باید سرمایه اولیه خود را حفظ و سود حاصل از آن را مجدد سرمایه‌گذاری کند بلکه همچنان بهتر است بخشی از درآمد ماهیانه خود را برای افزایش سرمایه و ثروت در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کند. فراموش نکنید که نباید کل درآمد خود را صرف مخارج روزمره کنید و همواره تفکر پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را برای افزایش ثروت در نظر داشته باشید.

توسعه فردی
هیچ فردی از ابتدا دانش مالی برای مدیریت سرمایه ندارد. بنابراین از هر منبع و متخصصی برای افزایش سواد مالی خود بهره ببرید. افراد ثروتمند برای آگاهی از فرصت‌های ارزشمند و روش صحیح سرمایه‌گذاری بطور مداوم مشغول کسب دانش مالی و اطلاعات هستند تا بتوانند به درستی سرمایه خود را مدیریت کنند. در نتیجه هزینه برای کسب دانش مالی را از یاد نبرید. صرف هزینه برای توسعه فردی در زمان مناسب بسیار مهمتر از صرف هزینه برای تعداد زیادی لباس است!

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *