چگونه به فرزندان خود مدیریت مالی را آموزش دهیم؟

۱- کمک هزینه ماهانه بدهید

مبلغ کمی از پس انداز خود را به عنوان کمک هزینه به فرزندتان بدهید.

بگذارید خودش برای خرید چیزهایی که دوست دارد تصمیم بگیرد.

هر چندماه یکبار مبلغی را به کمک هزینه اضافه کنید .

به او یاد بدهید که اگر بتواند در ماه مقداری از پولش را پس انداز کند، مبلغ بیشتری را به عنوان کمک هزینه به او خواهید داد.

۲- بازی‌های استراتژی‌محور بازی کنید

بازی‌های فکری و بردگیم (Boardgame) مانند مونوپولی و بازی زندگی می‌تواند نکات خوبی را درباره تجارت، هزینه و پس انداز به فرزند شما یاد بدهد. همین‌طور بازی‌هایی مثل اِسپِلندور و سیطره کتان برای یادگیری مهارت‌های سرمایه‌گذاری بسیار مفید است.

۳- اهدافی را برای پس‌انداز تعیین کنید

بطور مثال اگه فرزند شما اسباب بازی گرانی را درخواست کرد، باید در مقاطع زمانی مختلف پول خرید این اسباب بازی را به فرزندتان بدهید و از او بخواهید که پول‌ها را پس انداز کند. این کار نه تنها هنر پس انداز را به فرزند شما یاد می‌دهد بلکه صبر و تحمل برای رسیدن به چیزی که به آن علاقه دارد را نیز به او یاد خواهد داد.

۴- ثبت و بررسی هزینه‌ها

از فرزندان خود بخواهید که هر آنچه در طول روز هزینه کرده‌اند را در دفترچه‌ای بنویسند و بصورت هفتگی به شما گزارش هزینه‌ها را بدهند. این کار باعث می‌شود تا وقتی هزینه سنگینی در طول هفته داشته باشند، تاثیر آن را بر روی کمک هزینه ماهانه ببینند.

۵- یادگیری در زمان خرید

بهترین فرصت آموزش سواد مالی به فرزندان، زمان خرید لوازم مصرفی برای خانه است. هر از گاهی فرزندان خود را به فروشگاه ببرید. پیش از آن، از او بخواهید تا لیستی از مواد موردنیاز را همراه با شما تهیه کند. در فروشگاه از او بخواهید که مراقب لیست خرید باشد تا چیزی را فراموش نکنید. در هنگام خرید تفاوت بین کیفیت محصولات و ارزش خرید محصول باتخفیف نسبت به محصول مشابه بدون تخفیف را به او بیاموزید.

۶- درباره امور مالی خود با او صحبت کنید

گاهی با فرزندتان درباره بودجه ماهانه، نحوه برنامه‌ریزی مالی برای خرید و میزان پس انداز گفتگو کنید. نیازی نیست بطور دقیق اعداد را اعلام کنید. کافیست بصورت درصدی میزان تقسیم بودجه را بیان کنید. این گفتگو موجب آگاهی فرزند شما از ارزش برنامه‌ریزی برای صرف درآمد خواهد شد.

۷- یک حساب پس‌انداز برای فرزندتان افتتاح کنید

همراه با فرزندتان برای افتتاح حساب به بانک بروید. درباره نحوه کار بانک و عملیات‌های ساده‌ای که می‌تواند از طریق این موسسه انجام دهد با او صحبت کنید. کمک هزینه ماهانه را پس از مدتی به این حساب جدید واریز کنید و ماهانه میزان موجودی حساب را با یکدیگر بررسی کنید تا متوجه افزایش موجودی شود. همچنین با دریافت صورتحساب از بانک، او را نسبت به امکان بررسی میزان هزینه‌هایش از این طریق آگاه کنید.

۸- آموزش درباره دارایی‌ها و بدهی‌ها را فراموش نکنید!

نکته بسیار مهم درباره آموزش نکات مالی به فرزندان این است که به درک درستی از آنچه موجب درآمدزایی و صرف هزینه می‌شود، دست پیدا کنند. به فرزندان خود بیاموزید تا برای خرید چه چیزهایی وام بگیرند که در بلندمدت موجب افزایش دارایی آنها شود. همچنین میزان قرض به دیگران را نیز به آنها بیاموزید تا بدانند چند درصد از پس انداز خود را می‌توانند به عنوان قرض به شخص دیگری بدهند تا خودشان دچار مشکل مالی نشوند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *