ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال، ارزی است که با پروتکل‌ رمزگذاری‌ طراحی شده و هدف‌ آن جلوگیری از کلاهبرداری و تقلب است. ارز دیجیتال مزیت مهمی نسبت به سایر ارزها دارد و آن وجود غیرمتمرکز این ارز است. به این معنی که هیچ دولت یا نهادی، امکان دخالت در مدیریت، نظارت و کنترل آن را ندارد.
ارزهای دیجیتال در بستر شبکه بلاکچین مبادله می‌شوند. انجام تراکنش با ارز دیجیتالی نیازمند کلید‌های عمومی و خصوصی است و امنیت تبادل با ارزهای دیجیتال به واسطه این کلیدها افزایش یافته است. در نتیجه، تراکنش ارزهای دیجیتال با رمزگذاری مسیر تراکنش صورت می‌پذیرد.
تبادل ارزهای فیزیکی مانند دلار و یورو همواره با دریافت مبلغ زیادی کارمزد از سوی بانک‌ها و صرافی‌ها انجام می‌شود اما تراکنش‌های مالی با ارزهای دیجیتال به ازای پرداخت مبلغ بسیار اندکی کارمزد امکان پذیر است.

شروع داستان

خالق اولین و مشهورترین ارز دیجیتال “بیت‌کوین” فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو است. داستان‌های مختلفی از خالق این رمزارز شنیده شده است و عده‌ای نیز این نام را مربوط به گروهی می‌دانند که موفق به طراحی بیت کوین به عنوان اولین پول دیجیتال شده‌اند. بیت کوین امکان معامله بدون نیاز به حضور واسطه‌ای نظیر موسسات مالی را میان دو فرد فراهم کرده است.بیت کوین بر روی قیمت‌ سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و ریپل تاثیرگذار است.

ارز دیجیتال چگونه تولید می‌شود؟

متخصصان با استفاده از رایانه‌های پیشرفته و روشهای پیچیده مهندسی ارزهای دیجیتال را تولید یا استخراج می‌کنند. تولید یا استخراج ارزهای دیجیتال برق زیادی را مصرف می‌کند که دغدغه بزرگی را برای افرادی بوجود آورده است که قصد استخراج ارز دیجیتال دارند. مکانیزمی به نام هش (Hash) در مسیر استخراج وجود دارد که وظیفه ارتباط هر بلوک اطلاعاتی به بلوک قبلی را در شبکه بلاکچین بر عهده دارد. ماینرها یا استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال کار خود را با تولید هر بلوک و افزودن آن بلوک به زنجیره به پیش می‌برند.

چند نوع ارز دیجیتال وجود دارد؟

تنوع ارزهای دیجیتال زیاد است اما اغلب کارکرد یکسانی دارند. اتریوم (Ethereum)، تتر (Tether)، لایت کوین (Litecoin) و ریپل (Ripple) در کنار بیت کوین (Bitcoin)  ارزهای دیجیتال مشهوری نسبت به انواع دیگر در بازار هستند و مبادلات بیشتری با این رمزارزها در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌شود.

آینده ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال بیش از ۱۰ سال است که در بازار مالی دنیا تبادل می‌شوند. تغییرات مثبت و رو به رشد رمزارزها در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاران زیادی را حتی در ایران به آینده درخشان آنها امیدوار کرده است. ظرفیت بالای رشد و کاکرد در عرصه‌های گوناگون موجب شده است تا ارزش ارزهای دیجیتال در نگاه صاحبان صنایع و دولت‌ها بیش از گذشته مورد استقبال قرار گیرد.

خرید و فروش ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال بخاطر نوسانات قیمت پرطرفدار هستند. همچنین سرمایه گذاران آن را به عنوان یک دارایی رو به رشد درنظر دارند. سایت‌های زیادی در ایران برای خرید و فروش ارز دیجیتال وجود ندارند اما همین تعداد نیز تبادل ارزهای دیجیتال را برای مشتریان انجام می‌دهند.
مهمترین مزیت آرگو نسبت به سایر بسترهای آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال، عدم دریافت کارمزد برای خرید و فروش است. آرگو رمزارزهای بیت کوین، اتریوم و تتر را برای مبادله در اختیار کاربران خود قرار داده است که از پرفروشترین ارزهای دیجیتال به شمار می‌آیند.

درباره نویسنده: محمدرضا شریفی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *